423 tysiące złotych za wypas krów?

14 lutego 2020, 20:22, red
Właściciel Santockiego zakola, czyli miejsca, gdzie przez kilka miesięcy przebywały słynne wolne krowy z Ciecierzyc, domaga się od Skarbu Państwa zapłaty 423 tysięcy złotych. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Wojewody Lubuskiego.

Krowy znalazły już nowy dom, wydawało się więc, że sprawa została zakończona. Nic bardziej błędnego. Teraz rozpoczyna się batalia o pieniądze za utrzymanie stada przez wiele miesięcy. Biuro Ochrony Zwierząt, które sprawowało prawną opiekę nad stadem, podpisało w sierpniu 2019 roku umowę na opiekę – z braćmi Piotrowskimi z gminy Deszczno. Kwota za wypas i utrzymanie stada była dla przeciętnego Kowalskiego niebagatelna. Umowa opiewała na 2000 złotych netto za każdy dzień.

Faktury za wypas i utrzymanie stada wystawiane były co miesiąc. W sierpniu 2019 była to kwota 4000 złotych, we wrześniu było to już 75 000 złotych, w październiku 77 000, w listopadzie 90 000 złotych, a w grudniu już 93 000 złotych. W 2020 roku wystawiono tylko jedną fakturę – za styczeń, na kwotę 84 000 złotych. Bracia Piotrowscy pieniędzy do tej pory nie zobaczyli, pomimo że na utrzymanie stada prowadzone były różne zbiórki w internecie.

Sprawą zainteresował się ogólnopolski portal patriot24.net, który powiązany jest z detektywem Krzysztofem Rutkowskim. Na łamach portalu, dziennikarze opisują wydarzenia spod Gorzowa. - Wystosowaliśmy wezwanie do zapłaty do wojewody lubuskiego, ponieważ wychodzimy z założenia, że z chwilą orzeczenia o przepadku, właścicielem tego stada jest skarb państwa – tłumaczy radca prawny Piotr Mazurkiewicz.

Na początku lutego, krowy przyjął rolnik z Lipek Wielkich. Stado, które liczy obecnie ponad 190 sztuk, trafiło na wydzielone pastwisko o powierzchni około 30 hektarów. Po zimie krowy trafią na większe pastwisko, które zlokalizowane jest również w pobliżu rzeki Warty. Zwierzęta zostały przekazane rolnikowi z Lipek Wielkich, w ramach realizacji przepadku stada orzeczonego przez Sąd Rejonowy w Gorzowie. Postanowienie sądu realizowało Biuro Ochrony Zwierząt z Zielonej Góry.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x