Od kiedy będziemy płacić więcej za śmieci?

14 lutego 2020, 15:23, red
fot. archiwum
Firma Eneris złożyła odwołanie od rozstrzygnięcia przetargu na wywóz śmieci z terenu Związku Celowego Gmin M6. To oznacza, że przesunięciu może ulec termin wprowadzenia obowiązkowej segregacji odpadów oraz podwyżki cen za odbiór odpadów. Początkowo planowano, że nowe przepisy miały wejść 1 marca. Teraz może to być nawet 1 kwietnia.

Na początku lutego Związek Celowy Gmin MG6 rozstrzygnął przetarg na wywóz odpadów z sektora I, II oraz III. W każdym z sektorów zostały złożone po dwie oferty – od konsorcjum firm Inneko i Komunalnik oraz od Eneris Surowce. Na odbiór odpadów w sektorze II, czyli w południowej części Gorzowa ZCG MG6 miało przeznaczonych 25 mln 800 tys. zł. Natomiast konsorcjum firm Inneko i Komunalnik zaproponowało 23 mln 842 tys. zł za odbieranie odpadów, a firma Eneris Surowce 23 mln 999 tys. zł. Z kolei w sektorze III budżet wynosił 28 mln 900 tys. zł - Konsorcjum Inneko i Komunalnik zaproponowało 27 mln 210 tys. zł, a Eneris Surowce 27 mln 999 tys. zł. W przypadku sektora I, czyli gmin Santok, Kłodawa, Deszczno, Lubiszyn i Bogdaniec budżet wynosił 17 mln 500 tys. zł. Natomiast Konsorcjum Inneko i Komunalnik zaproponowało 16 mln 626 tys. zł, a Eneris Surowce 17 mln 978 tys. zł.

ZCG MG6 zdecydował, że we wszystkich trzech sektorach za wywóz odpadów z Gorzowa oraz podgorzowskich gmin będzie odpowiadało konsorcjum film Inneko i Komunalnik. Natomiast w tym tygodniu firma Eneris złożyła odwołanie do rozstrzygniętego przetargu na wywóz śmieci we wszystkich trzech sektorach. Teraz ZCG MG6 musi przeanalizować dokumenty i odnieść się do zarzutów firmy Eneris. W ostateczności sprawa może trafić do krajowej izby odwoławczej.

Co to oznacza dla mieszkańców? Prawdopodobnie zmianę terminu wprowadzenia obowiązkowej segregacji i podwyżki opłat za wywóz odpadów – oczywiście o ile w lutym nie będzie rozstrzygnięcia odwołania od przetargu. Władze związku planowały wprowadzenie obowiązkowej segregacji oraz podwyżki od 1 marca. Natomiast jeżeli będą problemy z odwołaniem, wówczas nowe zasady będą obowiązywały od 1 kwietnia.

Według nowych przepisów każdy mieszkaniec Gorzowa oraz gminy Kłodawa, Deszczno, Santok, Bogdaniec i Lubiszyn będzie miał obowiązek segregowania śmieci i będzie płacił tylko jedną stawkę. Najprawdopodobniej będzie to 24 zł za osobę. Natomiast kara, jaka czeka mieszkańców niesegregujących śmieci to wzrost opłaty aż do 96 zł za osobę.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości