Mieszkańcy Piasków chcą zieleni, nie betonu przed oknami

12 lutego 2020, 09:55, red
fot. Julita Wites
We wtorkowy wieczór w Szkole Podstawowej nr 21 odbyło się spotkanie mieszkańców osiedla Piaski, którzy sprzeciwiają się zabetonowaniu działki przy ul. Kazimierza Wielkiego. Początkowo miał tam powstać supermarket, ale prezydent obiecał, że terenu nie sprzeda. Jak się okazuje, mieszkańcy nie chcą tam niczego oprócz zieleni.

Działka przed blokami przy ul. Kazimierza Wielkiego 102-112 oraz 77-89 na osiedlu Piaski miała zostać sprzedana, a na terenie miał zostać wybudowany supermarket. Mieszkańcy, kiedy dowiedzieli się o tych planach władz miasta zaczęli protestować i przygotowali projekt obywatelskiej uchwały dotyczący miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pod projektem podpisało się 500 mieszkańców os. Piaski. Niestety okazało się, że uchwała, którą przedstawili na Sesji Rady Miasta Gorzowa we wrześniu 2019 roku była niezgodna z prawem. Dlatego też radni zaproponowali, że pomogą gorzowianom i przygotują projekt zagospodarowania przestrzennego działki przy ul. Kazimierza Wielkiego. Kiedy prezydent zobaczył, że spora grupa mieszkańców osiedla protestuje, obiecał że działki nie sprzeda. Jednak dalej pozostał spór o to, co ma powstać na tym terenie.

We wtorkowy wieczór 11 lutego w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Taczaka odbyło się spotkanie podczas którego mieszkańcy dyskutowali z władzami Gorzowa nad przyszłością tego terenu. Wiele osób nie chce, aby na działce tuż pod oknami ich bloków cokolwiek powstało. Mieszkańcy sprzeciwiają się nawet budowie przedszkola, bo taki pomysł padł podczas spotkania. Tłumaczą, że nie chcą hałasu pod swoimi oknami.

- Supermarket na pewno przeszkadzałby nam w codziennym funkcjonowaniu i byłby tylko kolejnym utrudnieniem. Chcemy aby pozostał tam teren zielony, który jest przez nas wykorzystywany latem. Dzieci tam biegają latem i grają w piłkę. Absolutnie nie zgadzamy się na budowę przedszkola czy innych obiektów budowlanych. Jest to teren całkowicie nieodpowiedni dla tego typu obiektów, ponieważ jest to działka przeznaczona wyłącznie do tego, aby można było tutaj odpoczywać. W naszych blokach mieszka większość osób starszych, dlatego chcielibyśmy aby powstała tam siłownia plenerowa, abyśmy mogli nie tylko posiedzieć na ławeczce, ale również trochę się poruszać – komentuje Leszek Gładysz, mieszkaniec ul. Kazimierza Wielkiego.

Z kolei pan Sylwester uważa, że supermarket taki jak Biedronka mógłby powstać, bo na osiedlu mają tylko Netto i Intermarche. Jednak nie wyobraża sobie budowy przedszkola z uwagi na hałas i biegające pod oknami większe grupy dzieci.

- Ten teren nie jest tak duży, aby stawiać tam supermarket czy pawilon handlowy. Wnioski ze spotkania są takie, aby ustalić jakie ma być przeznaczenie tego terenu. Chcemy, żeby tutaj pozostał teren zielony z funkcją rekreacyjną. Nie wyobrażamy sobie, aby miałyby powstać tutaj jakiekolwiek budynki. Mamy nadzieję, że jeżeli zgłosimy nasze uwagi do planu zagospodarowania przestrzennego i powiemy, że chcemy terenu zielonego, to miasto weźmie to pod uwagę – mówi Wiesław Wróblewski, mieszkaniec ul. Kazimierza Wielkiego.

Wszyscy mieszkańcy osiedla Piaski mogą zgłaszać swoje uwagi i wnioski do piątku 14 lutego do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w rejonie ul. Kazimierza Wielkiego, Bohaterów Westerplatte i Wiejskiej.

To efekt uchwały Rady Miasta Gorzowa z 30 października, która mówiła o tym, że miasto przystępuje do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz do przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla działki położonej w rejonie ul. Kazimierza Wielkiego, Bohaterów Westerplatte i Wiejskiej.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości