"Małpki" opanowały place zabaw i parki

12 lutego 2020, 08:24, red
Znajdziemy je wszędzie – na placach zabaw, w parkach i na gorzowskim bulwarze. I wcale nie chodzi tu o bezpańskie psy i koty, czy coraz częściej wdzierające się na nasze osiedla dziki. Chodzi o „małpki” – te szklane.

Co prawda „małpki” są małe, ale spotkać je możemy praktycznie w każdym miejscu. Dobrze, jeżeli lądują w śmietnikach, bo wówczas po segregacji jest szansa na odzyskanie surowca. Niestety, jak zauważają nasi czytelnicy, „małpki” zaśmiecają coraz bardziej nasze otoczenie.

- Wiosna coraz bliżej, a na gorzowskich placach zabaw i parkach królują amatorzy mocnych trunków. I oni zaśmiecają nasze otoczenie, bo zostawiają po sobie małe, puste buteleczki po wódce, czy innych trunkach. Można je też znaleźć na trawnikach, we wnękach okien piwnicznych, czy w przydomowych ogródkach – pisze w wiadomości do naszej redakcji, nasz czytelnik Marek.

Problem śmieci w naszym otoczeniu, nie jest wcale nowy. Jednak wraz ze wzrostem sprzedaży alkoholu w mniejszych butelkach, zwiększyła się też znacząco ilość porzuconych „małpek” na naszych ulicach i podwórkach. „Małpki” są niezwykle popularne, bo kosztują niewiele i łatwo je schować do kieszeni. Duża butelka, np. wódki była bardziej „problematyczna”, bo nie można było je tak łatwo schować. Teraz sięgamy do kieszeni i alkohol mamy w zasięgu ręki.

Brykające wszędzie „małpki”, to na tyle popularne zjawisko, że władze chcą uregulować sprzedaż tych produktów odpowiednimi przepisami. „Małpki” mają być odpowiednio droższe, aby zniechęcić do ich zakupu. Dodatkowa opłata przełożony się zapewne na spory wzrost cen w sklepach. Co ważne, pieniądze mają trafić do gmin oraz do Narodowego Funduszu Zdrowia. Będą przeznaczone na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie leczenia uzależnień.

Z raportu „Dokąd płynie mała wódka” zaprezentowanego przez firmę Synergion wynika, że każdego dnia "małpki" mogą kupować nawet 3 miliony Polaków. Podwyżek cen „małpek” możemy spodziewać się już w kwietniu.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości