Są pieniądze na zakup elektrycznych autobusów dla Gorzowa

30 stycznia 2020, 13:21
Gorzów uzyskał dofinansowanie na zakup autobusów elektrycznych. Oznacza to, że w 2021 roku, na ulicach miasta pojawi się osiem nowych bezemisyjnych pojazdów. Będą one obsługiwały linie 124, 125 i 126. Wartość ich zakupu wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania to 30,5 mln zł.

Projekt uzyskał dofinansowanie unijne w wysokości 20,8 mln zł. W czwartek w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie umowę w tej sprawie podpisała wiceprezydent Gorzowa Agnieszka Surmacz.

Szerzej zakupach nowoczesnych autobusów pisaliśmy w listopadzie 2019 roku w artykule pt. „Gorzów dostanie prawie 21 mln zł na zakup elektrycznych autobusów!”. Już wówczas było wiadomo, że pieniądze na zakup pojazdów zostały przyznane, dziś została podpisana jedynie umowa.

- Władze miast coraz większą wagę przywiązują do poprawy jakości życia mieszkańców. Ekologiczna i przyjazna komunikacja miejska powoli staje się standardem. Dzięki finansowaniu unijnemu w polskich miastach pojawi się kolejne 190 nowych autobusów elektrycznych. Pasażerowie ucieszą się z udogodnień, a my wszyscy z czystszego powietrza - podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Projekt zostanie zrealizowany wspólnie przez Miasto Gorzów i gorzowski Miejski Zakład Komunikacji. Pozyskane środki pozwolą na zakup ośmiu autobusów elektrycznych, o zużyciu energii elektrycznej 1 kWh/km, które będą obsługiwały linie nr 124, 125 i 126.

Stacje do ładowania elektrycznych pojazdów zostaną umiejscowione w zajezdni MZK przy ul. Kostrzyńskiej, a także na pętlach przy ul. Dekerta, Śląskiej oraz Marcinkowskiego.

Autobusy elektryczne zastąpią część taboru pojazdów napędzanych olejem napędowym. Są to linie autobusowe: nr 124 – 4 autobusy elektryczne z 6 obsługujących tę linię, 125 – 3 autobusy elektryczne (wymiana całego taboru) oraz 126 – 1 autobus elektryczny z 6 obsługujących tę linię. Pozostałe autobusy na liniach będą pojazdami spełniającymi normę emisji EURO VI.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości