W 2020 roku ruszy wycinka drzew pod budowę hali

30 stycznia 2020, 11:32, ak
fot. archiwum
Przetarg na budowę hali widowiskowo-sportowej ma zostać ogłoszony do 30 kwietnia 2020 roku. Władze Słowianki chcą, aby plac budowy został przekazany najpóźniej we wrześniu, tak aby wykonawca mógł ruszyć z pierwszymi pracami w październiku. Na początek będzie to wycinka drzew.
- Pod koniec marca będziemy mieli już wszystkie decyzje i pozwolenia, które są potrzebne do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy prac. Tym samym w kwietniu 2020 roku powinien zostać ogłoszony przetarg na generalnego wykonawcę. Wcześniej mieliśmy swój plan, aby to zrobić jeszcze w grudniu 2019 roku, jednak trzeba było popracować jeszcze nad dokumentacją, ponieważ projektant się ociągał. Dlatego wzięliśmy sprawy w swoje ręce i sami zaczęliśmy załatwiać wszystkie niezbędne pozwolenia i decyzje, a jest ich aż 33 – tłumaczy Joanna Kasprzak-Perka, prezes Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego „Słowianka”.

Przetarg ma zostać ogłoszony najpóźniej do 30 kwietnia. Potencjalni wykonawcy będą mieli 60 dni na składanie swoich ofert. Wówczas na początku lipca powinien zostać wyłoniony generalny wykonawca, a w sierpniu podpisana umowa.

- Liczymy na to, że w sierpniu lub najpóźniej we wrześniu przekażemy placu budowy wykonawcy. Dla nas najważniejsze jest to, aby wykonawca wszedł na plac budowy w październiku, ponieważ wtedy będzie można wycinać drzewa pod budowę hali. Oczywiście najpierw ogrodzi teren inwestycji, a później dopiero zajmie się wycinką drzew – opowiada Perka.

W trakcie prac nad koncepcją Urząd Miasta Gorzowa otrzymał materiały dotyczące inwentaryzacji drzew. Wątpliwości mieszkańców może budzić fakt, że ilość drzew i krzewów tworzących gęstą i zwartą zabudowę, spowoduje utratę waloru przyrodniczego parku Słowiańskiego. Jednak teren ten nie przynależy formalnie do parku oraz nie jest jego częścią i nie jest jako park użytkowany.

- Budowa hali ma "zwrócić mieszkańcom ten teren". Istotne jest, że przyszła inwestycja nie spowoduje wycinki wszystkich drzew, a wiele z nich będzie w dalszym ciągu wykorzystywanych jako element przyrodniczy, a także zostanie posadzonych wiele nowych drzew. Wstępnie oszacowano, że wyciętych zostanie około 400 drzew i krzewów – mówił w lipcu 2019 roku Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Wykonawca będzie miał 24 miesiące od dnia podpisania umowy na wybudowanie obiektu. Budynek hali widowiskowo-sportowej będzie wizualnie nawiązywał do Słowianki, aby cały kompleks był ze sobą spójny. Natomiast sama hala będzie podzielona na kilka stref. Będzie składała się m.in. z areny głównej, sali lekkoatletycznej czy sali rozgrzewek oraz sali konferencyjnej. A także z hali wystawienniczo-konferencyjnej, sali restauracyjnej, punktów gastronomicznych.

Budynek ma spełniać wymogi międzynarodowych federacji sportowych, tak aby można było w niej rozgrywać mecze piłki siatkowej, koszykówki, piłki ręcznej czy futsalu. Sala lekkoatletyczna ma umożliwić przeprowadzenie treningów w zakresie biegów, biegów przez płotki, skoku wzwyż, skoku w dal i trójskoku (tak zwana piaskownica) oraz pchnięcia kulą.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości