Zgłoś usterkę urzędnikowi za pomocą aplikacji

21 stycznia 2020, 17:00, ak
fot. archiwum
W końcu po trzech latach prac, gorzowscy urzędnicy uruchomili na portalu miejskim specjalny system do zgłaszania usterek. Zgłoszenia za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej będą trafiać do poszczególnych wydziałów, które zajmą się dalszym rozwiązaniem problemu.

Na początku 2017 roku Urząd Miasta Gorzowa zapowiadał, że stworzy specjalną aplikację do zgłaszania problemów takich jak awarie, dziury w drodze, uszkodzone wiaty przystankowe czy niedziałająca sygnalizacja świetlna. Według ówczesnych zapowiedzi, system do zgłaszania usterek miał ruszyć w 2018 roku, jednak tak się nie stało.

USTERKĘ MIEJSKĄ MOŻESZ ZGŁOSIĆ TUTAJ

W końcu, po trzech latach prac nad projektem, program „Usterka” został uruchomiony. Na głównej stronie gorzow.pl jest zakładka „Usterka”. Tam znajdziemy formularz do zgłaszania problemów. Mieszkańcy mogą wybrać jedną z sześciu kategorii: "Czystość szaletów miejskich", "Czystość - przewrócone drzewo", "Uszkodzona sygnalizacja świetlna", "Uszkodzone oznakowanie pionowe", "Uszkodzone drogi gruntowe" oraz "Uszkodzone oświetlenie uliczne".

Do zgłoszenia trzeba dodać zdjęcie, opisać problem, a także podać imię i nazwisko oraz adres mailowy. Można również wskazać miejsce usterki na mapie. Oprócz tego została stworzona aplikacja mobilna na system Android, dla systemu IOS będzie dostępna wkrótce.

Urząd Miasta Gorzowa zastrzega sobie, że system służy do przekazywania zgłoszeń będących w kompetencjach urzędników. Natomiast zgłoszenia wykraczające poza kompetencje magistratu nie będą rozpatrywane.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości