Wieżowiec Ursusa będzie zrównany z ziemią [zdjęcia]

11 stycznia 2020, 21:01, ak
fot. Anna Kluwak
Na początku stycznia rozpoczęła się rozbiórka wieżowca dawnego Ursusa przy ul. Szczecińskiej w Gorzowie. Budynek zostanie zrównany z ziemią i póki co, nie wiadomo co powstanie w jego miejscu.

Państwowe Zakłady Inżynierii nr 3 w Gorzowie, Zakłady Mechaniczne „Gorzów”, a później Zakłady Mechaniczne "Ursus" zostały założone 31 stycznia 1948 roku. Na terenie miasta znajdowało się kilka budynków należących do Ursusa. W czasach świetności zakład zatrudniał aż 2,5 tys osób. Produkowano tutaj ciągniki rolnicze, silniki wysokoprężne, odlewy żeliwne, części zamienne do ciągników i maszyn rolniczych. Ursus miał własny hotel, stołówkę, żłobek, przedszkole, przychodnię zakładową czy dom kultury. 9 czerwca 2000 roku sąd ogłosił upadłość zakładów w Gorzowie.

Po ogłoszeniu upadłości, część pomieszczeń w wieżowcu Ursusa przy ul. Szczecińskiej przejęło starostwo powiatowe, ale na krótko. Od tamtej pory budynek stał już pusty. Upływ lat sprawił, że wieżowiec zaczął niszczeć, a szkielet budynku po prostu straszyć.

Na początku stycznia 2020 roku teren wokół wieżowca został ogrodzony i pojawił się ciężki sprzęt. We wtorek 7 stycznia rozpoczęła się wielka demolka. Na początek zburzona została najniższa kondygnacja budynku dawnego Ursusa. Dalsze burzenie będzie prowadzone etapami i potrwa kilka tygodni. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal gorzowianin.com po tym, jak wieżowiec zostanie zrównany z ziemią, przez jakiś czas nic w tym miejscu nie zostanie wybudowane.

Chociaż pojawiały się plotki, że teren kupił przedsiębiorca posiadający sieć stacji paliw, to ostatecznie okazało się, że inwestorem, który zlecił rozbiórkę budynku jest firma Texass Ranch Company Wizja PS z Koszewka koło Stargardu. 

FotoreportażPodziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x