Zaszczepione dziecko łatwiej dostanie się do żłobka?

3 stycznia 2020, 11:40, ak
Do prezydenta Jacka Wójcickiego wpłynęła kolejna interpelacja w sprawie dodatkowych punktów za szczepienie podczas rekrutacji do żłobka czy przedszkola. Władze Gorzowa nie mówią nie i zapowiadają przeprowadzenie specjalnej ankiety wśród rodziców dzieci uczęszczających do gorzowskich żłobków.

Wraca temat punktów za szczepienie przy rekrutacji do żłobka lub przedszkola. W marcu 2019 roku radni klubu Kocham Gorzów napisali interpelację do prezydenta Gorzowa, w której proponowali, aby wprowadzić szczepienia jako punktowane kryterium przyjęcia do żłobka i przedszkola. Mówiąc wprost - zaszczepione dzieci otrzymałyby dodatkowe punkty podczas rekrutacji do żłobka czy przedszkola. W projekcie miałyby się również znaleźć regulacje, które umożliwiałyby zwolnienie dziecka z kryterium szczepienia, jeżeli byłyby do tego przeciwwskazania medyczne.

Jednak wówczas nie udało się wprowadzić zmian, ponieważ urzędnicy tłumaczyli, że w świetle obowiązujących przepisów prawnych, wprowadzenie w Gorzowie dodatkowego kryterium przy naborze do miejskich żłobków i przedszkoli, byłoby działaniem pochopnym. - Jeśli sytuacja prawna w tej sprawie stanie się jednoznaczna, to do sprawy będzie można wrócić – mówiła w ubiegłym roku Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa.

Teraz taką samą interpelację w sprawie klasyfikacji dzieci do przedszkoli i żłobków poprzez szczepienia napisał Robert Surowiec z Platformy Obywatelskiej. - Zwracam się z prośbą o ponowne rozpatrzenie prośby, aby do kryteriów przyjmowania dzieci do żłobków oraz przedszkoli wprowadzić punkt wykazu książeczki szczepień, pomogłoby to w rotacji, a przede wszystkim uchroniłoby to dzieci przed przechodzeniem ciężkich chorób. Zwracam się z prośbą o przeprowadzenie ankiety wśród rodziców na ten temat. Osobiście rozmawiam z mieszkańcami, który skarżą się i większość z nich jest za wprowadzeniem tego rozwiązania w życie. W kilku miastach już funkcjonuje to rozwiązanie i pomogło w rozwiązaniu wielu problemów i eliminowaniu zagrożeń - tłumaczy radny Surowiec.

Ankieta

Czy powinno zostać wprowadzone kryterium szczepienia przy rekrutacji do żłobka?

  • Tak81.89%
  • Nie10.1%
  • Nie mam zdania2.85%
  • To moja sprawa czy szczepię dziecko5.16%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 911

Szczepienia ochronne jako kryterium pierwszeństwa przy naborze do żłobków pojawiło się w uchwałach m.in. w Częstochowie, Olsztynie, Katowicach czy Poznaniu, jednak wszystkie uchwały zostały uchylone przez wojewodów. Dlatego też miasta znalazły inny sposób. W Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i Sosnowcu zostały zmodyfikowane statuty żłobków, wprowadzające zapis umożliwiający przyznanie dodatkowych punktów podczas naboru dla dzieci, które zostały poddane obowiązkowych szczepieniom ochronnym. Te zmiany w statutach nie zostały zaskarżone.

- W związku z tym planujemy przeprowadzić anonimową ankietę wśród rodziców gorzowskich żłobków miejskich w celu uzyskania opinii na temat przyznawania dodatkowych punktów za szczepienia podczas naboru dzieci. Wyniki ankiet będą podstawą do wprowadzenia ewentualnych zmian w statutach placówek, przyznając dodatkowe punkty - komentuje Małgorzata Domagała, prezydent Gorzowa.

Co istotne, władze Gorzowa nie planują wprowadzić dodatkowe kryterium za szczepienia przy naborze do przedszkoli, ponieważ gmina ma prawo wprowadzić dodatkowe kryteria, ale maksymalnie 6, więc musieliby zrezygnować i któregoś z obecnie obowiązujących na rzecz szczepień.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości