Problemy z taborem na lubuskich torach

2 stycznia 2020, 11:33, red
Mijają miesiące, a na lubuskich torach bez większych zmian. Szczególnie dotyczy to połączeń na trasie z Gorzowa w kierunku Skwierzyny i dalej do Zbąszynka i Zielonej Góry. Bardzo często możemy trafić tam na „wiekowy” i bardzo ciasny szynobus o nazwie SA105.

- Od wielu miesięcy podróże na tej trasie nie należą do przyjemności ze względu na ciasnotę w taborze niedostosowanym do potoków pasażerskich. Zdarza się, że na dwóch obiegach kursują malutkie SA105 – pisze w wiadomości do naszej redakcji Paweł Winnicki, jeden z naszych czytelników. Na dowód swoich słów załącza film nagrany na stacji w Zbąszynku. Widać na nim tłum ludzi, który wysiada z niewielkiego pociągu, który przyjechał z Zielonej Góry i jedzie dalej w kierunku Gorzowa.


O podobnych problemach na tej trasie informowaliśmy w lipcu 2019 roku. Wówczas to poważnej awarii uległ jeden z tych pojazdów. Wówczas organizator przewozów – Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego – obiecywał, że takie sytuacje będą zdarzać się coraz rzadziej, a wysłużone szynobusy serii SA105 znikną z naszych torów.

- Pociągi relacji Zielona Góra Gł. - Gorzów Wlkp. i Gorzów Wlkp. - Zielona Góra Gł. zestawiane są planowo z pojazdów SA139, natomiast autobusy szynowe SA105 wykorzystywane są zastępczo, w przypadku braku dostępności taboru serii SA139. Jak zapewnia spółka Przewozy Regionalne, w najbliższym czasie sytuacja taborowa ulegnie poprawie i do obsługi pociągów łączących obie lubuskie stolice nie będą już kierowane pojazdy SA105, charakteryzujące się niewielką liczbą miejsc – tłumaczy w lipcu 2019 roku, Piotr Tykwiński, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego.

Minęło blisko pół roku i sytuacja niewiele się zmieniła. Co prawda na wspomnianej trasie częściej można spotkać bardziej pojemne i nowoczesne pojazdy, ale jak widać na filmie, SA105 ma się wciąż bardzo dobrze.

Ratunkiem dla lubuskiej kolei mają być dwa nowe szynobusy, które województwo otrzymało w ramach ugody z firmą PESA. Pierwszy z nich już od końca października można spotkać na torach w naszym województwie. Pod koniec roku do naszego regionu trafił drugi szynobus serii 600-20- Aktualnie trwają formalności związane z zawarciem umowy użyczenia pojazdu spółce Przewozy Regionalne oraz przekazaniem pojazdu do Lubuskiego Oddziału tej Spółki. Oba pojazdy będzie można spotkać na trasach Zielona Góra Gł.- Frankfurt (Oder), Zielona Góra Gł. - Gorzów Wlkp. i Kostrzyn - Krzyż - Poznań Gł. - tłumaczy Piotr Tykwiński.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości