Żywność drożeje w zastraszającym tempie [film]

10 grudnia 2019, 19:43, mk
fot. Marcin Kluwak
Ceny ciągle rosną i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja uległa zmianie. Odczuwamy to jeszcze bardziej przed świętami, kiedy zakupowy koszyk często wypełniony jest po same brzegi.

Jakie są przyczyny galopujących cen? Okazuje się, że wcale nie chodzi o suszę. Winne są przede wszystkim podwyżki cen energii elektrycznej oraz stale rosną koszty pracownicze. Jak wyliczają eksperci, o 4,9 proc. zdrożały produkty i usługi zakupione przez czteroosobową rodzinę w listopadzie 2019 r., w porównaniu do cen z listopada 2018. Najbardziej drożeje mięso, mleko, jaja, rzepak i cukier.

Wysokie ceny widać na sklepowych półkach. - Kilogram schabu kosztuje teraz 23 złote, a kosztował 17-18 złotych. Jest drogo, a przed świętami będzie jeszcze drożej – mówią klienci robiący zakupy w Orbi. - Matiasy kosztują 22, czy nawet 23 złote. Ryba jest już w cenie mięsa – przekonuje jedna z osób tam sprzedających.

Zapytaliśmy klientów Orbi, gdzie najczęściej robią zakupy i jak radzą sobie z galopującymi cenami. Oczywiście większość z nich robi zakupy w dyskontach. Króluje Biedronka, Lidl, czy Netto. Filety śledziowe ponad 20 złotych za kilogram. - Mąka 99 groszy, a tu 1 zł 60. Tak samo z cukrem. W Biedronce, czy w Lidlu kupimy za mniej niż 2 złote, a w Orbi za 3, a nawet 3.5 za kilogram. Jajka też kupujemy w dyskontach, choć w tym przypadku, za lepszy produkt jesteśmy w stanie zapłacić więcej. 1 jajko można kupić na rynku przy ulicy Jerzego nawet za 30 groszy, ale już typowo wiejskie mogą kosztować i 1 zł 20 groszy.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x