Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowa

5 grudnia 2019, 18:19, red
fot. archiwum
W piątek 6 grudnia wchodzą w życie przepisy, które obligują kierowców do obowiązkowej jazdy na suwak oraz tworzenia korytarza życia podczas wypadków drogowych na drogach dwupasmowych.

Obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez zjechanie na prawą lub lewą stronę.

Kierowca poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej krawędzi. Sprawne utworzenie korytarza życia będzie szczególnie ważne na drogach wielopasmowych, ponieważ dla służb ratowniczych liczy się każda sekunda. Im szybciej kierujący pojazdami zrobią dla nich miejsce, tym większa szansa na uratowanie życia.

Nowe przepisy zabraniają również pojazdom innym niż uprzywilejowane korzystania z utworzonego korytarza życia. Wyjątkiem są pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej.

Z kolei przepisy dotyczące "jazdy na suwak” precyzują sposób zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie. Jazda na suwak to zachowanie odpowiedniej kolejności przejazdu w sytuacji, kiedy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Dziś samochody, które zajmują kończący się pas muszą ustąpić pierwszeństwa lub liczyć na litość kierowcy zajmującego sąsiedni pas, który wpuści nasze auto. Nowe przepisy to zmieniają i kierowca jadący głównym pasem będzie musiał wpuścić kierującego, któremu pas jezdni się kończy – według teorii samochody mają jeździć naprzemiennie.

W taryfikatorze jednak nie ustalono dokładnej kwoty za łamanie nowych przepisów. W wielu przypadkach kara będzie zależała od woli policjanta. Jednak maksymalny mandat, jaki policjant będzie mógł nałożyć na kierowcę to 500 zł.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x