Zmiany w centrum Gorzowa sprawdzają się?

3 listopada 2019, 13:54, red
fot. Urząd Miasta Gorzowa
Od tygodnia w centrum Gorzowa, a dokładnie w rejonie ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej obowiązuje nowa organizacja ruchu. Kierowcy mają mniej miejsc do parkowania, a na całej szerokości jezdni został dopuszczony ruch pieszych? Jak mieszkańcy oceniają takie rozwiązanie? Według urzędników większość opinii jest pozytywna.

Projekt „Centrum Gorzowa od-nowa” przewiduje stworzenie spójnej przestrzeni w centrum miasta, która ma połączyć deptak przy ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej z nowym deptakiem na Sikorskiego i nadwarciańskimi bulwarami. Urzędnicy chcą wyprowadzić samochody z centrum Gorzowa i stworzyć przestrzeń przyjazną mieszkańcom.

Dlatego też od poniedziałku 28 października trwają testy. W obrębie ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej została wprowadzona tzw. strefa zamieszkania. Prędkość poruszania się samochodów została ograniczona do 20 km/godz. Na całej szerokości jezdni został dopuszczony ruch pieszych, a parkowanie zostało ograniczone do pasa dla około 6 pojazdów przy ul. Wełniany Rynek. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do czwartku 14 listopada.

Przez pierwsze dni testów, przy Studni Czarownic funkcjonował punkt informacyjny, w którym urzędnicy zbierali uwagi od mieszkańców Gorzowa w sprawie tego czy rozwiązania związane z nową organizacją ruchu sprawdzają się.

- Opinie mieszkańców są bardzo różne, jednak z przewagą tych pozytywnych. Oczywiście nie brakuje również uwag, które dotyczą spraw parkowania i egzekwowania przepisów. Chcą alternatywnego rozwiązania, czyli znalezienia nowego parkingu w niedalekiej odległości. Gorzowianie w rozmowach potwierdzali również potrzebę wyprowadzenia sporej ilości aut ze ścisłego centrum. Większości mieszkańców podoba się rzeczywiście koncepcja połączenia ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej z przyszłym deptakiem przy ul. Sikorskiego. Jeżeli chodzi o sceptyczne głosy, to tutaj mieszkańcy pojawiają się jedynie opinie w sprawie stworzenia nowego parkingu w pobliżu. Cały czas przyglądamy się również kwestii dostaw do sklepów, na bieżąco analizujemy jak to się sprawdza przy obecnej organizacji ruchu – opowiada Anna Bonus-Mackiewicz, dyrektor biura konsultacji społecznych i rewitalizacji Urzędu Miasta Gorzowa.

Ankieta

Czy deptak przy ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej sprawdza się?

  • Tak36.54%
  • Nie50.88%
  • Trudno powiedzieć7.73%
  • Nie mam zdania4.85%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1423

Z kolei od piątku 15 listopada do soboty 30 listopada zostanie wprowadzony drugi wariant organizacji ruchu. Wówczas zostanie wprowadzony całkowity zakaz parkowania przy ul. Wełniany Rynek. Na fragmentach ulic, które już obecnie są deptakami, utrzymany zostanie zakaz ruchu. Obejmie on również dostawy, gdyż miejsca przeznaczone i zarezerwowane do za i wyładunku wyznaczone zostaną przed piekarnią oraz restauracją Dream Burger.

Gorzowianie opiniami na temat nowych rozwiązań będą mogli podzielić się również podczas specjalnym spotkań w Lamusie przy ul. Sikorskiego, które odbędą się o godz. 17 w piątek 8 listopada i piątek 28 listopada. Podczas spotkań, każdy z dwóch wariantów będzie szczegółowo omawiany przez urzędników.

Fotoreportaż


1/4 Zmiany przy ul. Wełniany Rynek

1/4 Zmiany przy ul. Wełniany Rynek

2/4 Zmiany przy ul. Wełniany Rynek

2/4 Zmiany przy ul. Wełniany Rynek

3/4 Zmiany przy ul. Wełniany Rynek

3/4 Zmiany przy ul. Wełniany Rynek

4/4 Zmiany przy ul. Wełniany Rynek

4/4 Zmiany przy ul. Wełniany Rynek

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości