Wiadomości

Smog w natarciu. Zła jakość powietrza w Gorzowie

31 października 2019, 10:40, mk
fot. archiwum
Pomimo szeroko zakrojonej akcji wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne ogrzewanie, jakość powietrza w Gorzowie wciąż nie jest najlepsza. Nie trzeba sprawdzać czujników, wystarczy wyjść z domu i wziąć głęboki oddech.

Mieliśmy dwie noce z temperaturami zbliżonymi do zera i już mamy efekt. Czujniki pokazują spore przekroczenie norm zanieczyszczenie powietrza. W czwartkowy poranek, o godzinie 9:00 czujnik zlokalizowany przy ulicy Okrzei na osiedlu Piaski pokazywał wysokie przekroczenie normy stężenia pyłu PM 2,5 i PM 10 w powietrzu. W tym miejscu normy były przekroczone o 120 i 69%.

Jeszcze gorzej było w okolicach centrum. Stacja Państwowego Monitoringu Powietrza zlokalizowana przy ulicy Kosynierów Gdyńskich wskazywała przekroczenie normy zanieczyszczenia powietrza o ponad 200%. Podobne przekroczenia norm zanotował czujnik Airly zamontowany na budynku SP12 przy ulicy Dobrej.

Aby w bardziej przystępny sposób ocenić jakość powietrza, którym oddychamy, stworzono specjalne Indeksy Jakości Powietrza. Wyznacza się je w oparciu o pomiary lub prognozy stężeń wybranych zanieczyszczeń powietrza, przede wszystkim: pyłu zawieszonego frakcji PM10 i PM2.5, ozonu O3, dwutlenku azotu NO2, dwutlenku siarki SO2, benzenu C6H6 i tlenku węgla CO. Jakość powietrza w naszym mieście możemy sprawdzać na mapie Airly  oraz na głównej stronie naszego portalu.

Dziś w Gorzowie jakość powietrza jest, a w niektórych miejscach nawet bardzo zła. Nie zaleca się aktywności na zewnątrz. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka, w tym dzieci, osoby starsze oraz osoby z chorobami serca lub dróg oddechowych powinny unikać przebywania na zewnątrz. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości