Smog w natarciu. Zła jakość powietrza w Gorzowie

31 października 2019, 10:40, mk
fot. archiwum
Pomimo szeroko zakrojonej akcji wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne ogrzewanie, jakość powietrza w Gorzowie wciąż nie jest najlepsza. Nie trzeba sprawdzać czujników, wystarczy wyjść z domu i wziąć głęboki oddech.

Mieliśmy dwie noce z temperaturami zbliżonymi do zera i już mamy efekt. Czujniki pokazują spore przekroczenie norm zanieczyszczenie powietrza. W czwartkowy poranek, o godzinie 9:00 czujnik zlokalizowany przy ulicy Okrzei na osiedlu Piaski pokazywał wysokie przekroczenie normy stężenia pyłu PM 2,5 i PM 10 w powietrzu. W tym miejscu normy były przekroczone o 120 i 69%.

Jeszcze gorzej było w okolicach centrum. Stacja Państwowego Monitoringu Powietrza zlokalizowana przy ulicy Kosynierów Gdyńskich wskazywała przekroczenie normy zanieczyszczenia powietrza o ponad 200%. Podobne przekroczenia norm zanotował czujnik Airly zamontowany na budynku SP12 przy ulicy Dobrej.

Aby w bardziej przystępny sposób ocenić jakość powietrza, którym oddychamy, stworzono specjalne Indeksy Jakości Powietrza. Wyznacza się je w oparciu o pomiary lub prognozy stężeń wybranych zanieczyszczeń powietrza, przede wszystkim: pyłu zawieszonego frakcji PM10 i PM2.5, ozonu O3, dwutlenku azotu NO2, dwutlenku siarki SO2, benzenu C6H6 i tlenku węgla CO. Jakość powietrza w naszym mieście możemy sprawdzać na mapie Airly  oraz na głównej stronie naszego portalu.

Dziś w Gorzowie jakość powietrza jest, a w niektórych miejscach nawet bardzo zła. Nie zaleca się aktywności na zewnątrz. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka, w tym dzieci, osoby starsze oraz osoby z chorobami serca lub dróg oddechowych powinny unikać przebywania na zewnątrz. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości