Wiadomości

Centrum edukacji kosztem linii tramwajowej na Górczyn?

28 października 2019, 15:49
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki zdecydował dołożyć brakujące pieniądze do rozstrzygnięcia przetargu na budowę Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy ul. Warszawskiej. Środki na ten cel będą pochodzić z budżetu miasta. Nie wykluczone, że miasto będzie musiało zrezygnować w najbliższym czasie z niektórych inwestycji jak np. z budowy linii tramwajowej na Górczyn.

Władze Gorzowa na budowę Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Warszawskiej w ramach Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przeznaczyły 55 mln 359 tys. zł. Jednak do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma - Mirbud ze Skierniewic, która zaoferowała kwotę 103 mln 971 tys. zł. Co oznaczało przekroczenie budżetu aż od 48 mln 612 tys. zł.

Przez ostatnie kilka dni prezydent Jacek Wójcicki zastanawiał się co zrobić z tą inwestycją – czy unieważnić przetarg czy też dołożyć brakujące pieniądze i co najważniejsze skąd je wziąć. Po tygodniu analiz władze Gorzowa podjęły decyzję, że miasto będzie budowało Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w budynkach po dawnym szpitalu. Środki na ten cel mają pochodzić z budżetu miasta.

- Będziemy to zadanie realizować. Pieniądze które należało znaleźć, znaleźliśmy w budżecie miasta. Tak naprawdę, bo to jest zadanie wieloletnie, będzie realizowane w 2020 i 2021 roku, te pieniądze zapisujemy w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Dodatkowo w budżecie zostanie zapisane 37 mln, ponieważ mieliśmy już 68 mln zł, w tym 29 mln dofinansowania, dodajemy 37 mln i centrum realizujemy – mówi prezydent Jacek Wójcicki.

Skąd miasto wzięło brakujące pieniądze? Wieloletni Plan Inwestycyjny opiera się na budżecie (na przyszłorocznym budżecie i wieloletniej prognozie finansowej) zatem władze Gorzowa dokonały korekty w wieloletniej prognozie finansowej.

- Może się tak wydarzyć, że jeżeli nie będą rosły dochody, to będziemy musieli prawdopodobnie zrezygnować z rozbudowy linii tramwajowej na Górczyn, ale rezygnacja będzie dotyczyć tylko tego okresu programowania. Sytuacja wyjaśni się po rozstrzygnięciu przetargu na ulice Chrobrego – tłumaczy prezydent Jacek Wójciki.

Do propozycji prezydenta odniosą się podczas najbliższej sesji Rady Miasta radni. Jeśli projekt uzyska ich aprobatę, Miasto przystąpi do sprawdzenia oferty i rozstrzygnięcia przetargu.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości