Wiadomości

Pośpimy o godzinę dłużej

26 października 2019, 11:43, red
W nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. To oznacza cofnięcie zegarków z godz. 3 na godz. 2 w nocy. Cały czas trwają prace nad projektem, który zakłada likwidację zmiany czasu i obowiązywanie czasu letniego przez cały rok.

O przestawieniu zegarków musimy pamiętać już w ten weekend. W nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Dzięki temu cofniemy zegarki z godz. 3 na godz. 2 w nocy.

Dla osób lubiących pospać oznacza to godzinę więcej snu, jednak nie dla wszystkich ta zmiana jest dobra. Do tych zmian musi dostosować się m.in. kolej. Kursujące pociągi o godzinie 3.00 zatrzymają się na około 60 minut na najbliższej stacji. Ruszą zgodnie z rozkładem według „nowego” czasu. Natomiast osoby pracujące na nocną zmianę, będą musiały zostać godzinę dłużej w pracy.

Kiedyś przestawianie zegarków dwa razy w roku dawało wiele korzyści. Dzisiaj jest to bardziej udręką, niż wiąże się jakimikolwiek korzyściami. Dlatego też Parlament Europejski od 2018 roku pracuje nad projektem w sprawie nowych regulacji dotyczących zmiany czasu. Ten zakłada, że w państwach Unii Europejskiej ma zostać zniesiona zmiana czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku na czas letni i czas zimowy. Natomiast czas, który obowiązywałby w całej Unii, w tym w Polsce byłby czas letni.

Ankieta

Co sądzisz o zmianie czasu?

  • Powinien dalej obowiązywać czas letni i zimowy10.91%
  • Jestem za likwidacją zmian czasu84.36%
  • Jest mi to obojętne4.18%
  • Nie mam zdania0.55%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1100

Projekt nowelizacji przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w całej UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Jednak państwa członkowskie miałyby możliwość zachowania prawa do decydowania o swojej strefie czasowej. Niestety nowy projekt nie uzyskał do tej pory akceptacji krajów wspólnoty, więc nadal musimy przestawiać zegarki z czasu letniego na zimowy.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości