Centrum Gorzowa przyjazne pieszym. Samochody pójdą w odstawkę

25 października 2019, 19:16, red
fot. archiwum
Od poniedziałku 28 października kierowcy oraz piesi w centrum Gorzowa będą musieli liczyć się ze sporymi zmianami w organizacji ruchu przy ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej. Zostanie tam wprowadzona strefa zamieszkania, co oznacza że to piesi będą mieli pierwszeństwo przed samochodami.

W Gorzowie powstanie atrakcyjne miejsce wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Spójna przestrzeń w przyszłości połączy nadwarciański bulwar z deptakiem na Sikorskiego i Hawelańskiej. Projekt „Centrum Gorzowa od-nowa” ma odpowiedzieć na potrzeby gorzowian, instytucji i przedsiębiorców z tego rejonu miasta. Zakończyły się już wywiady i spotkania z mieszkańcami centrum miasta, teraz czas na realne testy.

Od poniedziałku 28 października zostaną wprowadzone pierwsze tymczasowe zmiany w organizacji ruchu w obrębie ul. Hawelańskiej i Wełniany Rynek. Propozycje różnych wariantów organizacji ruchu mają pomóc w przygotowaniu wytycznych do docelowej przebudowy drogi.

W obrębie ul. Hawelańskiej i Wełniany Rynek wprowadzona zostanie tzw. strefa zamieszkania. Prędkość poruszania się samochodów zostanie ograniczona do 20 km/godz. Na całej szerokości jezdni zostanie dopuszczony ruch pieszych, a parkowanie będzie możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Zmianie nie ulegną kierunki jazdy. Na fragmentach ulic, które już obecnie są deptakami, utrzymany zostanie zakaz ruchu. Obejmie on również dostawy, gdyż miejsca przeznaczone i zarezerwowane do za i wyładunku wyznaczone zostaną przed piekarnią oraz restauracją Dream Burger.

Na fragmencie ul. Wełniany Rynek zawężony zostanie pas ruchu pojazdów do szerokości 3,5 m. Pomogą w tym tymczasowe mobilne meble miejskie, które odgrodzą poszerzony chodnik po stronie północnej, ale również zabezpieczą chodnik po stronie południowej.

Sprawdzone zostaną też dwa sposoby uporządkowania parkowania. Na początek od poniedziałku 28 października do czwartku 14 listopada ograniczone zostanie parkowanie do pasa dla około 6 pojazdów. Natomiast od piątku 15 listopada do soboty 30 listopada zostanie wprowadzony całkowity zakaz parkowania na tym odcinku.

Zmiany pojawią się również na dwóch podwórkach przy ul. Sikorskiego, gdzie wjazd będzie dostępny wyłącznie dla osób posiadających specjalne przepustki, wydawane przez Urząd Miasta. W okolicy Studni Czarownic powstanie tzw. punkt konsultacyjny, do dyspozycji mieszkańców będą urzędnicy Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji oraz projektanci: 28 i 29 października (godz. 11-17), 30 października (godz. 11-15) i 15 listopada (godz.11-17). Do dawnego klubu Myśli Twórczej “Lamus” zapraszamy 30 października, 8 listopada i 28 listopada o godz. 17.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości