Wiadomości

Więźniowie naprawiają rowery dla mieszkańców Gorzowa [film]

25 października 2019, 13:25, ak
fot. Marcin Kluwak
Od połowy października grupa więźniów z Zakładu Karnego w Gorzowie naprawia rowery, które wcześniej zebrała grupa społeczników od gorzowian. Naprawione rowery stworzą miejską wypożyczalnię rowerów, która będzie całkowicie bezpłatna i dostępna dla każdego mieszkańca.

Mieszkańcy z inicjatywy społecznej „Gorzów to My” chcą stworzyć w Gorzowie bezpłatną wypożyczalnię rowerów miejskich. Dlatego też od maja do września prowadzili zbiórkę nieużywanych lub popsutych jednośladów od samych gorzowian. Akcja pod hasłem #NakręconyGorzów ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości powstających odpadów w mieście, promowanie idei upcyklingu, czyli ponownego wykorzystania bezużytecznych przedmiotów i nadania im nowej wartości.

- Mieszkańcy Gorzowa bardzo chętnie włączyli się w tę akcję. Do tej pory udało się nam zebrać 150 rowerów. Część z nich jest w dobrym lub nawet bardzo dobrym stanie, pozostałe to tak zwani „dawcy”. Teraz czas na ich naprawę - opowiada Marek Rybka z „Gorzów to My”, inicjator akcji #NakręconyGorzów.

Od połowy października w hali udostępnionej przez firmę Eneris Surowce trwa naprawa jednośladów przez więźniów z Zakładu Karnego w Gorzowie. Osadzeni, którzy naprawiają rowery bardzo cieszą się z tej możliwości, że mogą wyjść poza mury Zakładu Karnego i zrobić coś dobrego.

- Każdy z nas kiedyś w mniejszym lub większym stopniu skrzywdził społeczeństwo. Dlatego takie akcje są w pewnym sensie dla nas możliwością odpracowania krzywdy. Chciałbym tutaj przychodzić częściej, daję z siebie wszystko i jestem z tego zadowolony. Pracuję tutaj już kilka dni i udało mi się naprawić około 20 rowerów. Jednak postaram się, aby było lepiej – opowiada pan Piotr, osadzony w Zakładzie Karnym w Gorzowie.

Rowery mają być naprawiane przez całą zimę. Przez dwa tygodnie więźniom udało się przywrócić do sprawności kilkadziesiąt jednośladów. Rowerów do naprawy może być więcej, ponieważ mieszkańcy cały czas się dopytują czy sprzęt jest jeszcze potrzebny, a Eneris Surowce zachęca, aby przywozić rowery na teren ich firmy bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia.

- Zapraszam na Podmiejską 19, gdzie można te rowery przez całą dobę oddać. Bez względu na to czy są to rowery kompletne czy tak zwani dawcy, wszystko nam się przyda. Mamy nadzieję, że już na wiosnę 2020 roku będziemy mogli już turę tych pierwszych 150 rowerów oddać - Roman Mikos, dyrektor firmy Eneris Surowce w Gorzowie.

Bezpłatna wypożyczalnia miejskich rowerów ma ruszyć wiosną 2020 roku. Gotowe są już dwa egzemplarze takich rowerów, które zostały pomalowane na kolor limonkowy. Jak podkreślają organizatorzy akcji, te jednoślady mają się wyróżniać i mieszkańcy mają wiedzieć, że są one z wypożyczalni miejskie.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości