• Dziś 17°/6°
  • Jutro 13°/5°
  • Pojutrze 10°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Doczekamy się ścieżki rowerowej z Gorzowa do Zdroiska

22 października 2019, 13:33, ak
fot. Gmina Kłodawa
GDDKiA rozstrzygnęła przetarg na przygotowanie dokumentacji technicznej rozbudowy drogi krajowej nr 22 z Gorzowa do Strzelec Krajeńskich. Wykonawca w ciągu 39 miesięcy przygotuje niezbędną dokumentację potrzebną do ogłoszenia przetargu na prace budowlane. Te będą mogły ruszyć w 2024 roku. Wśród najważniejszych etapów prac będzie budowa ścieżki pieszo-rowerowej aż do Zdroiska.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze rozstrzygnęła właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej na rozbudowę DK nr 22 na odcinku blisko 19 kilometrów od Gorzowa do Strzelec Krajeńskich. Swoje oferty złożyło aż siedem firm, z czego tylko trzy mieściły się w budżecie. Na przygotowanie GDDKiA przeznaczyła 3 mln 266 tys. zł, z czego najtańszą ofertę złożyła firma Lafrentz Polska z Poznania na kwotę 2 mln 108 tys. zł. To o 1 mln 158 tys. zł mniej niż zakładał inwestor.

Po trzech miesiącach analiz, GDDKiA w Zielonej Górze zdecydowała, że to właśnie firma Lafrentz Polska z Poznania zajmie się przygotowaniem dokumentacji oraz uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i decyzji. Na to wszystko wykonawca będzie miał 39 miesięcy od dnia podpisania umowy. Oprócz tego firma Lafrentz Polska będzie pełniła nadzór inwestorki nad prowadzonymi pracami budowlanymi.

Prace przygotowawcze potrwają do 2023 roku. Jeszcze w 2023 roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy robót. Natomiast w 2024 roku ruszą pierwsze prace przy przebudowie drogi krajowej nr 22. Według szacunków GDDKiA cała inwestycja powinna się zakończyć w 2026 roku. Roboty zostaną podzielone na trzy etapy.

Przebudowa DK22 z Gorzowa do Strzelec

Co zostanie zrobione na odcinku 19 km? Przede wszystkim zmieniony zostanie standard drogi poprzez dostosowanie nawierzchni do ruch o obciążeniu 11,5 tony. Do tego jezdnia zostanie poszerzona o 1 metr i zostaną stworzone specjalne opaski w terenie niezabudowanym, czyli pobocze drogi o nawierzchni asfaltowej o szerokości 0,5 metra. Natomiast na skrzyżowaniu DK22 z drogą na Wojcieszyce i Wawrów zostanie wybudowane rondo.

Jednak najważniejszym elementem będzie budowa drogi pieszo-rowerowej o szerokości 2,5 metra na odcinku od Gorzowa do Zdroiska. Nowa ścieżka uzupełni obecne dwa fragmenty, które nie są ze sobą połączone. Chodzi o odcinek od Różanek-Szklarni do ronda w miejscowości Różanki oraz od parkingu Nadleśnictwa Kłodawa, który kończy się w lesie, co najmniej kilometr przed Nierzymiem.

Oprócz tego zostaną wybudowane chodniki, zatoki autobusowe, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie drogowe. Przebudowy doczekają się zjazdy do posesji oraz skrzyżowania z drogami publicznymi. Inwestycja obejmie również budowę mostu przez kanał Santoczna w miejscowości Zdroisko oraz w miejscowości Przyłęg.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości