Wielki pluskwiak wchodzi do naszych domów

21 października 2019, 13:00, ak
fot. Anna Kluwak
W ostatnich dniach do domów mieszkańców Gorzowa i okolicznych miejscowości próbują wejść duże pluskwiaki. Tym razem miejsca na zimowanie szukają wtyki amerykańskie, które nie są groźne dla człowieka, ale są szkodzą roślinom i drzewom.

- Najpierw były biedronki, teraz coś takiego próbuje wejść do domu. Nie mogę otworzyć okien, bo to pcha się do środka. Wczoraj zostawiłam na chwilę otwarte okno i miałam już czarno w domu – opisuje nasza czytelniczka. Jak się okazało, gościem naszej czytelniczki był wtyk amerykański, czyli kolejny owad, który lubi zimować w naszych domach. Dlatego też coraz częściej przesiaduje na ścianach i oknach budynków, aby wybrać odpowiedni moment i wejść do środka naszego domu.

Wtyk amerykański jest gatunkiem inwazyjnym, ale nie jest groźny dla człowieka. W bardzo rzadkich przypadkach może naruszyć rury instalacji wodnej w domach. Z kolei dla środowiska naturalnego jest bardzo szkodliwy, ponieważ może powodować wymieranie drzew – wtyki wysysają bowiem z zielonych szyszek i igieł soki, prowadząc do ich wysuszenia. Jesienią dorosłe osobniki szukają miejsca do przezimowania i dlatego trafiają do naszych domów.

Po przezimowaniu, dorosłe wtyki żywią się sokiem z roślin w naszych domach i ogrodach oraz z zielonych szyszek sosen w parkach i lasach. Natomiast w maju każda samica składa około 80 jaj, z których wylęgają się młode osobniki. Te początkowo żerują na sosnowych igłach, natomiast później przerzucają się na szyszki oraz tkwiące w nich nasiona.

Wtyk amerykański to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny wtykowatych naturalnie występujący w Ameryce Północnej. W swoim naturalnym środowisku jest uważany za szkodnika drzew iglastych. Jak wiele gatunków owadów, pluskwiak ten został przywieziony na kontynent europejski prawdopodobnie z sadzonkami drzew iglastych. W Polsce po raz pierwszy gatunek ten pojawił się w roku 2007 w dwóch miejscach – we Wrocławiu i okolicach Krakowa. W kolejnych latach szybko opanował południową Polskę. Obecnie jest spotykany w całej Polsce.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x