Inwazja biedronek azjatyckich w Gorzowie

12 października 2019, 16:48, red
fot. czytelnik Michał
Pojawiły się nagle i opanowały praktycznie cały nasz balkon – pisze w wiadomości do redakcji nasz czytelnik Michał. Na dowód przesyła film i zdjęcia. Okazuje się, że w Gorzowie mamy małą inwazję biedronek azjatyckich.

Czy mamy się czego obawiać? Niekoniecznie. To już kolejny rok, kiedy biedronki azjatyckie pojawiają się na naszym terenie. Po raz pierwszy ich obecność zauważono w 2006 roku w Poznaniu. Od tego czasu, zawsze w październiku wędrują po naszych balkonach i okiennych framugach.

Co prawda ugryzienia biedronek azjatyckich nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, czy życia, ale może to prowadzić do reakcji alergicznych skóry.  Biedronki azjatyckie wytwarzają dwa alergeny. I mogą uczulać. Owady te, gdy czują się zagrożone, wydzielają płyny obronne, szczególnie szkodliwe dla oczu.

Owady te jesienią podejmują długodystansowe loty w poszukiwaniu miejsc do przezimowania. Biedronki azjatyckie można zaobserwować głównie w zagłębieniach domów i mieszkań, we framugach okiennych czy futrynach.

Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób, aby się ich pozbyć? Przy usuwaniu biedronek azjatyckich z miejsc niepożądanych należy profilaktycznie unikać bezpośredniego zetknięcia z owadami, używając np. rękawiczek lub odkurzacza. Trudno jednak pozbyć się biedronek za pomocą substancji chemicznych, ponieważ jest to jeden z nielicznych gatunków odpornych na wszelkiego rodzaje bakterie, dlatego zwalczając te owady, może napotkać duże trudności.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x