Wiemy, kiedy ruszy budowa wytwórni asfaltu

18 września 2019, 20:40, ak
fot. gorzowianin.com
Grupa mieszkańców osiedla Magnolia Park i okolicznych bloków od początku września protestuje przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych przy ul. Walczaka. Natomiast wykonawca uzyskał wszelkie niezbędne pozwolenia zgodnie z prawem. Portal gorzowianin.com dotarł do informacji, kiedy ruszy budowa instalacji i kiedy rozpocznie się produkcja asfaltu.

Rozbudowa drogi krajowej nr 22 w ciągu ul. Walczaka, Zawackiej i Łukasińskiego to będzie jedne z największych i najważniejszych przedsięwzięć w ostatnich latach w Gorzowie. Droga na odcinku blisko 3 kilometrów ma zostać poszerzona do trzech pasów, mają powstać nowe ronda, chodniki i ścieżki rowerowe. Prace przy rozbudowie drogi mają rozpocząć się najpóźniej w listopadzie 2019 roku.

W związku z tą inwestycją, wykonawca czyli firma Budomex S.A. planuje wybudować przy ul. Walczaka na terenach silwanowskich tymczasową wytwórnię mas bitumicznych. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się z kolei mieszkańcy osiedla Magnolia Park i pobliskich bloków, którzy od początku września protestują przeciwko tymczasowej instalacji, która ma powstać na tyłach osiedla.

- Będzie to rozwiązanie bezpieczne dla środowiska, wytwórnia mas bitumicznych będzie maszyną nową, wysokiej klasy. Posiada pod tym względem wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające brak zagrożenia dla środowiska, a usytuowanie inwestycji powoduje istotne ograniczenie jej kosztów oraz terminową realizację. W innym przypadku wykonanie drogi będzie problematyczne – podkreśla Sylwester Zuza, prezes zarządu firmy Budomex S.A.

Dlatego też protesty mieszkańców na nic się zdadzą, ponieważ wykonawca uzyskał wszelkie niezbędne pozwolenia, w tym pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a także pozytywną opinię powiatowego inspektoratu sanitarnego czy regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Z kolei Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wydał opinię iż dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. A także pozwolenie na budowę.

Portal gorzowianin.com dotarł do informacji, kiedy ruszy budowa instalacji i kiedy rozpocznie się produkcja asfaltu. Jak się okazuje pierwsze prace przy budowie wytwórni mas bitumicznych planowane są na początku 2020 roku. Natomiast uruchomienie instalacji dopiero na wiosnę 2020. Firma Budomex S.A. tłumaczy dlaczego wytwórnia mas bitumicznych musi zostać wybudowana szybciej, a nie dopiero w momencie układania warstwy ścieralnej.

- W praktyce prowadzone roboty wymuszają na wykonawcy wykonanie niezbędnych objazdów, które w standardzie przyjętym przez inwestora miasto Gorzów należy wykonać w technologii bitumicznej. Należy zwrócić również uwagę, że pakiet warstw bitumicznych to nie tylko warstwa ścieralna, ale również warstwa wiążąca i podbudowa - mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Sylwester Zuza, prezes zarządu firmy Budomex S.A.

Na przebudowę drogi krajowej nr 22 wykonawca ma dwa lata. Po zakończeniu inwestycji cała instalacja potrzebna do produkcji asfaltu ma zostać rozebrana.

Dziennikarzu! Jeżeli wykorzystujesz w swoich doniesieniach informacje, które przeczytałeś na naszym portalu – podaj proszę źródło. Szanuj naszą pracę!

Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x