Najpopularniejsze sklepy spożywcze wśród Polaków

3 września 2019, 17:30, red
Na terenie Polski konkuruje ze sobą wiele sklepów zaspokajających podstawowe potrzeby mieszkańców. Różnią się one ofertą, godzinami otwarcia i częstością występowania. Które sklepy spożywcze są naszymi ulubionymi?

Najpopularniejsze sklepy spożywcze w Polsce

W tym roku agencja Market Side przygotowała raport wskazujący na najczęściej odwiedzane przez Polaków sklepy spożywcze w 2018 roku. W zestawieniu znajdziemy głównie hipermarkety, ale także dyskonty i mniejsze sklepy typu convenience, co pokazuje zróżnicowanie potrzeb polskich konsumentów.

Który sklep jest najpopularniejszy w Polsce?

Liderem zestawienia jest sieć Biedronka. Nic dziwnego – markety oznaczone czarno-czerwonym owadem na stałe wpisały się w krajobraz praktycznie każdego polskiego miasta. Biedronki zaskarbiły sobie sympatię Polaków dogodnymi lokalizacjami (często pośrodku osiedli), a także bardzo tanimi produktami marek własnych. Podobną zasadę działania przyjęły dwa kolejne sklepy spożywcze z zestawienia, czyli Lidl i Kaufland. Lidl wyróżnia się większym naciskiem na jakość produktów, próbując odczarować obiegową opinię, że jest to sklep dla osób niezamożnych, z produktami kiepskiej jakości. Kaufland z kolei to sklepy o większej powierzchni i asortymencie, pomiędzy super a hipermarketem.

Następne trzy miejsca to odpowiednio Auchan i dwukrotnie Tesco: jako supermarkety i hipermarkety. Te duże sklepy znajdują się w wielu polskich miastach i potrafią swoim ogromnym asortymentem zaspokoić wszystkie potrzeby okolicznych mieszkańców.

Na siódmym miejscu rankingu znajduje się pozycja, której obecność nie powinna nikogo zdziwić – mowa tu o sklepach Żabka. Sieć ta zyskała popularność już przez swoją powszechność i atrakcyjne promocje. W niektórych miastach sklep z żabą na szyldzie znajduje się niemalże na co drugiej ulicy. Nic więc dziwnego, że często jest pierwszym wyborem, jeśli chodzi o zakupy spożywcze, przekąski czy alkohol.

Ósme i dziewiąte miejsca to odpowiednio Netto i Intermarché, czyli kolejno dyskont oraz supermarket. Niższe pozycje są prawdopodobnie rezultatem mniejszej liczby sklepów tych sieci. Pierwszą dziesiątkę rankingu zamykają hipermarkety Carrefour, czyli kolejne sklepy spożywcze wielkopowierzchniowe.

Najpopularniejsze sklepy spożywcze w Polsce – wnioski

Z rankingu wynika jednoznacznie, że Polacy wciąż w wyborze sklepu kierują się przede wszystkim portfelem i przyzwyczajeniami. Trzy pierwsze sklepy z rankingu wcale nie wygrywają asortymentem, a nawet nie zawsze dostępnością, lecz przede wszystkim opinią o niskich cenach. Chociaż statystyki mówią o wzroście zamożności Polaków, na wysokich miejscach rankingu wciąż próżno szukać sklepów z segmentu premium.

Ranking nasuwa też wniosek, że dobra lokalizacja sklepów mocno przekłada się na ich popularność. Największe hipermarkety często przegrywają tym, że wymagają od klientów dojazdów, które mogą być mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe dla np. nieposiadających samochodu osób starszych. Zyskują na tym mniejsze sklepy, które nie tylko znajdują się zawsze w pobliżu, ale także prowadzone są przez drobnych przedsiębiorców i franczyzobiorców.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości