Przed nami noc spadających gwiazd

10 sierpnia 2019, 15:07
Jak co roku, sierpniowe niebo znowu rozbłyśnie dzięki rojowi Perseidów. Największą aktywność spadających gwiazd będziemy mogli zaobserwować w nocy z poniedziałku 12 sierpnia na wtorek 13 sierpnia od godz. 20 do godz. 6 rano.

Noc spadających gwiazd stała się popularnym wydarzeniem, w którym co roku biorą udział tłumy ludzi w całej Polsce. W różnych miejscach są organizowane astronomiczne pikniki. W Gorzowie nie ma oficjalnie zorganizowanego pokazu, najbliższe takie wydarzenie jest zaplanowane w skansenie w zielonogórskiej Ochli.

Popularne spadające gwiazdy to Perseidy spalające się w atmosferze ziemi. W tym roku największą aktywność na niebie zaobserwujemy w nocy z 12 ma 13 sierpnia w godzinach od 20 do 6 rano. W okresie maksimum w ciągu godziny może się ich pojawić nawet do 150, a w ciągu 2-3 minut można obserwować od kilku do kilkunastu meteorów. Chociaż największe nasilenie przypada z 12 na 13 sierpnia, to samo zjawisko będzie można jeszcze oglądać do około 24 sierpnia, tylko już nie tak nasilone.

Aby podziwiać gwiazdy najlepiej wybrać się poza miasto, z dale od źródeł światła. Ważne jest również patrzenie w kierunku północno-wschodnim. Do obserwacji nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczy „gołe oko”.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x