Gorzów zrezygnuje z plastikowych jednorazówek?

22 lipca 2019, 12:33
Mieszkańcy Gorzowa napisali do prezydenta Jacka Wójcickiego list otwarty w sprawie zrezygnowania z używania jednorazowego plastiku w Urzędzie Miasta czy podczas miejskich imprez. O rezygnację z używania plastiku apelował również radny Piotr Wilczewski.
Do prezydenta Jacka Wójcickiego trafił list otwarty Partii Zieloni w sprawie rezygnacji z używania plastikowych jednorazówek. - Zwracamy się do państwa z apelem zaprzestania używania jednorazowych, plastikowych i styropianowych opakowań, naczyń, sztućców i plastikowych butelek w instytucjach miejskich oraz w miejskich spółkach. A także podczas wydarzeń miejskich. Apelujemy również o to, aby zakaz ten obejmował podmioty zewnętrze, których działalność jest współfinansowana z budżetu miasta. Ponadto apelujemy zminimalizowanie wykorzystania plastiku w gadżetach miejskich – podkreślają „Zieloni”.

Problem plastiku to nie tylko widoczne w przestrzeni miejskiej butelki, kubki czy słomki, ale również tony plastiku które pozostają na wysypiskach śmieci i nie znikają z nich. Jak się okazuje, aż 90% wyprodukowanego plastiku nigdy nie poddano recyklingowi. Pomysłodawcy akcji "Gorzów bez plastiku" apelują, aby jednorazowe plastikowe opakowania zastąpić naczyniami wielorazowego użytku lub produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji.

Od 1 maja Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszym w Europie wprowadził całkowity zakaz używania plastiku na dotowanych przez miasto imprezach. Ograniczenia w używaniu plastiku wprowadził również Poznań, Kraków, Legnica, Płock, Mrągowo i Toruń. Tym samym Gorzów mógłby być kolejnym miastem, które zrezygnowałoby z plastiku.

- Apelujemy aby akcja "Gorzów bez plastiku" była nie tylko odgórnym nakazem dla jednostek miejskich i podmiotów z nią związanych ale i równocześnie stała się akcją edukacyjną, której mogłoby towarzyszyć stworzone na ten cel logo, którym oznaczane byłyby miejskie imprezy. Ponadto w całym mieście mogłyby pojawić się reklamy zachęcające mieszkańców Gorzowa do zmiany ich przyzwyczajeń i uświadamiające dlaczego warto zrezygnować z plastiku. Ograniczając użycie plastiku w Urzędzie Miasta Gorzowa dajmy przykład mieszkańcom i zachęćmy ich do dbania o środowisko w którym żyjemy – piszą w liście otwartym „Zieloni”.

To nie pierwsza taka inicjatywa, której celem jest rezygnacja z używania plastiku w magistracie i podczas miejskich imprez. Z interpelacją w tej sprawie zwrócił się radny Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej. Miasto odpowiedziało, że popiera ten pomysł, ale póki co nie zostanie on wcielony w życie.

- Inicjatywa rezygnacji z plastiku jest jak najbardziej zasadna, jednak wymaga dokonania w tym zakresie pewnych przygotowań. Wynika do przede wszystkim ze wzrostu nakładów finansowych oraz dokonania zmian w zakresie organizacji imprez miejskich. Mając to na uwadze, inicjatywa będzie możliwa do zrealizowana w dalszej perspektywie - odpowiedział radnemu prezydent Jacek Wójcicki.

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->