Nowe tramwaje będą miały swoje imiona

10 lipca 2019, 15:11, ak
fot. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie
Niebawem do Gorzowa zostaną dostarczone wszystkie zamówione tramwaje Twist od Pesy. Radni i mieszkańcy chcą, aby nowe pojazdy miały swoich patronów. Miasto zapowiada, że w wyborze imion dla tramwajów zdecydują gorzowianie.

Na początku lipca do Gorzowa dotarł szósty tramwaj Twist od Pesy. Łącznie do naszego miasta ma zostać dostarczonych 14 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów – wszystkie pojazdy w ilości 14 sztuk będą w Gorzowie do końca sierpnia 2019 roku. Natomiast pierwsze tramwaje wyjadą na ulice miasta 1 października – taka jest wciąż oficjalna data uruchomienia linii nr 1 na trasie „Wieprzyce – Silwana”.

Wraz z dostarczaniem nowych tramwajów do Gorzowa, pojawia się dyskusja na temat nadania nazw nowym pojazdom. Swoje pomysły mają zarówno mieszkańcy, jak i radni, którzy napisali w tej sprawie interpelację do prezydenta Jacka Wójcickiego.

Radna Marta Bejnar-Bejnarowicz zaproponowała, aby nowe tramwaje Twist, które będą jeździły po Gorzowie miały swoich patronów. Radna chciałaby, aby tramwaje nosiły imiona znanych gorzowskich kobiet. - Taki projekt miałby służyć propagowaniu pamięci i dokonań kobiet, które swoim życiem przysłużyły się rozwojowi naszego miasta - uważa Bejnar-Bejnarowicz.

Z kolei radny Sebastian Pieńkowski chciałby, aby nowe tramwaje nosiły imiona i nazwiska osób, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości. - Ten piękny okres dwudziestolecia międzywojennego zasługuje na przypomnienie i pokazanie pięknych postaci, które odzyskały dla nas niepodległość - podkreśla radny Pieńkowski i chce, aby w Urzędzie Miasta Gorzowa powstała specjalna komisja, w skład której będą wchodzić radni i historycy wybrali imiona dla 14 nowych tramwajów.

Natomiast wśród mieszkańców Gorzowa pojawiają się propozycje, aby Twisty nosiły nazwy znanych gorzowian takich jak „Jancarz”, „Papusza” czy „Szymon Gięty”. Dlatego też miasto zamierza dać wolną rękę właśnie gorzowianom i to oni mają mieć wpływ na to, jak będą nazywać się tramwaje jeżdżące po Gorzowie.

- Planujemy przygotowanie konkursu, w którym mieszkańcy Gorzowa będą mogli się wykazać. Powstaną kategorie, wśród których będzie kilka propozycji nazw dla tramwajów i właśnie spośród tych propozycji mieszkańcy będą mogli wybrać imiona dla tramwajów. Stanie się to jednak dopiero, kiedy wszystkie tramwaje wyjadą na ulice miasta – komentuje Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta Gorzowa.

Nadawanie imion tramwajom to nie nowość. Taka praktyka jest stosowana w Gdańsku, gdzie od kilku lat pojazdy mają swoich patronów. Na karoserii tramwaju po obu stronach jest napis z imieniem i nazwiskiem patrona. Tak samo miałyby zostać ozdobione gorzowskie Twisty.

Ankieta

Imiona dla tramwajów to dobry pomysł?

  • Tak46.53%
  • Nie24.89%
  • Nie mam zdania4.43%
  • Są ważniejsze sprawy24.15%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1354


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x