Pierwszeństwo pieszych nad samochodami

25 czerwca 2019, 13:15
fot. archiwum
Oferty wyższe niż zakładano. Miasto otworzyło właśnie oferty, które wpłynęły do przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej modernizacji deptaku przy ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską i Wełniany Rynek. Docelowo obie ulice mają zmienić swój charakter i ma powstać na nich tzw. woonerf.

Miasto miało przeznaczone 300 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej jeżeli chodzi o modernizację deptaku przy ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską i Wełniany Rynek.

Jednak i tym razem oczekiwania finansowe wykonawców okazały się większe, niż założyło miasto. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy, których oferty przekraczają budżet o 190 tys. zł oraz o 549 tys. zł. Najtańszą ofertę złożyła firma Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Fawal z Gorzowa na kwotę 490 tys. zł oraz Palmett z Warszawy na kwotę 849 tys. zł.

Teraz urzędnicy przeanalizują oferty i zdecydują czy dołożą brakujące 190 tys. zł, aby rozstrzygnąć przetarg i wybrać najtańszego wykonawcę. Jeżeli nie znajdą wolnych środków w budżecie miasta, będą musieli unieważnić przetarg i ogłosić nowy. Natomiast w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia, wykonawca będzie miał czas na przygotowanie dokumentacji do 28 lutego 2020 roku.

Jakie będzie centrum?

Wykonawca będzie musiał opracować koncepcję na podstawie której dokona analizy zachowań komunikacyjnych przy dojeździe do ul. Hawelańskiej, Wełniany Rynek i Zabytkowej. Wszystko przez to, że miasto chce wprowadzić przy ul. Wełniany Rynek i Hawelańskiej - woonerf, czyli rodzaj ulicy na której zostanie położony nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów.

Jednak zanim zostanie ograniczona liczba miejsc parkingowych z jednoczesnym zachowaniem przejezdności drogi, miasto chce przeprowadzić testy. Przed dwa miesiące urzędnicy będą sprawdzać jak będą zachowywać się kierowcy i piesi – na wyznaczonych miejscach zostaną ustawione specjalne ograniczniki wyłączające dane miejsce z ruchu. Oprócz tego zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie i dopiero po nich zapadną ostateczne decyzje.

Ponadto wykonawca będzie musiał przygotować kompletną dokumentację projektowo-kosztorysową, w tym projekt budowlany czy zagospodarowania terenu. Inwestycja obejmie modernizację deptaku przy ul. Hawelańskiej, przebudowę ul. Hawelańskiej, Wełniany Rynek i Zabytkowej oraz zagospodarowanie skwerów przylegających do deptaku.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości