Wiadomości

Gorzów: Miasto nie zrezygnuje z pokazu fajerwerków

15 czerwca 2019, 17:36, ak
fot. archiwum
W październiku 2018 roku do Urzędu Miasta Gorzowa została złożona petycja w sprawie odstąpienia od używania fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych podczas miejskich imprez, w tym również podczas Sylwestra. Miasto podjęło ostateczną decyzję, że nie zamierza wprowadzić zakazu organizacji profesjonalnych pokazów fajerwerków.

Temat fajerwerków podczas sylwestrowej nocy budzi wiele emocji od lat. Obrońcy praw zwierząt co roku apelują do miast o zrezygnowanie z miejskich pokazów sztucznych ogni. Ponadto pokazy fajerwerków towarzyszą każdej większej imprezie w danym mieście. Tak jest również w Gorzowie.

Profesjonalne pokazy sztucznych ogni odbywają się w Gorzowie kilka razy w roku. Organizuje je nie tylko miasto, ale również klub żużlowy Stal Gorzów. Fajerwerki towarzyszą mieszkańcom podczas Dni Gorzowa, imprezy koniec Lata Party, podczas ostatniego meczu żużlowego w sezonie, a wcześniej podczas Grand Prix czy w sylwestrową noc.

Dlatego też do Urzędu Miasta Gorzowa w październiku 2018 roku wpłynęła petycja od obrońców praw zwierząt w sprawie wydania zarządzenia dotyczącego odstąpienia od używania fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych podczas miejskich imprez.

- Zwracamy się z prośbą o wydanie zarządzenia o odstąpieniu od używania materiałów pirotechnicznych powodujących hałas do władz miasta, spółek miejskich oraz instytucji nadzorowanych przez miasto podczas imprez miejskich i sportowych odbywających się na terenie miasta. Postulujemy rozszerzenie zakazu używania materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznych także 31 grudnia i 1 stycznia – mogliśmy przeczytać w petycji.

Miasto przez kilka miesięcy analizowało wniosek obrońców praw zwierząt i rozważało wszystkie „za” i „przeciw”. Ostatecznie została podjęta decyzja, że Gorzów nie zrezygnuje z organizacji profesjonalnych pokazów podczas miejskich imprez.

- W tej sprawie mieszkańcy Gorzowa mają podzielone opinie. Jest tylu samo przeciwników fajerwerków, co ich zwolenników. Dlatego też miasto pozostaje przy dotychczasowej praktyce. W trakcie niektórych ważnych dla miasta wydarzeń będą się odbywały zorganizowane i profesjonalne pokazy sztucznych ogni. Miasto będzie się jednak starało, aby były to krótkie pokazy oraz cechowały się małą intensywnością – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Najbliższy pokaz fajerwerków odbędzie się w niedzielę 16 czerwca o godz. 22 na zakończenie Dni Gorzowa 2019.

Ankieta

Co sądzisz o braku zakazu używania fajerwerków?

  • To bardzo dobra decyzja, lubię pokazy fajerwerków59.39%
  • Zakaz powinien zostać wprowadzony30.08%
  • Jest mi to obojętne10.54%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1044


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości