Wiadomości

Pierwsi pacjenci na radioterapii [zdjęcia]

5 czerwca 2019, 17:58, red
fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie
We wtorek 4 czerwca pierwsi pacjenci zostali poddani napromieniowaniu w ośrodku radioterapii przy gorzowskim szpitalu. Pierwszym pacjentem, który skorzystał z nowych akceleratorów był 70-letni mężczyzna. Wszystko przebiegło bez najmniejszych zakłóceń.

W ośrodku radioterapii, który powstał przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Dekerta w Gorzowie znalazły się poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego - radioterapeutyczna, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologiczna, psychoonkologii/leczenia bólu. A także zakład radioterapii z dwoma akceleratorami, oddział radioterapii na 25 łóżek dla pacjentów i hostel na 26 łóżek.

Natomiast we wtorek 4 czerwca pierwsi pacjenci skorzystali z nowych akceleratorów i zostali napromieniowani. Ośrodek ma przyjmować kilkuset pacjentów rocznie.

- Naszym pierwszym pacjentem był 70-letni mężczyzna z Gorzowa, który został do nas skierowany na leczenie promieniami obszaru prostaty. Żeby wykonać procedurę leczenia promieniami wcześniej przygotowaliśmy indywidualne unieruchomienie dla chorego, później wykonaliśmy skany z tomografii komputerowej, w oparciu o które wyrysowaliśmy narządy krytyczne oraz tzw. target czyli obszar docelowy, który powinien otrzymać 100% przepisanej dawki – mówiła dr Edyta Wolny-Rokicka, kierownik ośrodka radioterapii.

Cykl napromieniań w przypadku tego pacjenta potrwa 6 tygodni. Mężczyzna nie wymaga hospitalizacji. Jest mieszkańcem Gorzowa, dlatego na terapię będzie dojeżdżał bezpośrednio z miejsca zamieszkania. We wtorek napromienianiu został też poddany inny mężczyzna ze zmianami przerzutowymi w kośćcu.

- Stan jego zdrowia wymaga szybkiej reakcji, dlatego dziś musiał mieć zrealizowaną całą procedurę medyczną związaną z napromienianiem, unieruchomienie, tomografię komputerową, obrysowanie narządów krytycznych, przygotowanie planu leczenia i napromienianie – opowiada dr Edyta Wolny-Rokicka.

Akceleratory w gorzowskim szpitalu jest obecnie najnowocześniejszym sprzętem terapeutycznym w kraju, w którym pracują bardzo dobrzy i doświadczeni lekarze, fizycy i technicy.

- Zakład Radioterapii w gorzowskim szpitalu to jedyna w Polsce placówka, która jest wyposażona w narzędzie zwane superłukiem (hyperarch). Pozwala ono na leczenie w bardzo krótkim czasie. To co w innych ośrodkach wykonuje się w około godzinę, u nas trwa zaledwie kwadrans – mówi dr Wolny-Rokicka.

Fotoreportaż


1/6 Radioterapia z pierwszymi pacjentami

1/6 Radioterapia z pierwszymi pacjentami

2/6 Radioterapia z pierwszymi pacjentami

2/6 Radioterapia z pierwszymi pacjentami

3/6 Radioterapia z pierwszymi pacjentami

3/6 Radioterapia z pierwszymi pacjentami

4/6 Radioterapia z pierwszymi pacjentami

4/6 Radioterapia z pierwszymi pacjentami

5/6 Radioterapia z pierwszymi pacjentami

5/6 Radioterapia z pierwszymi pacjentami

6/6 Radioterapia z pierwszymi pacjentami

6/6 Radioterapia z pierwszymi pacjentami

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości