Wiadomości

Kiedy w Gorzowie będą wszystkie tramwaje od Pesy?

28 maja 2019, 15:05
fot. archiwum
Chociaż pierwszy tramwaj Twist od Pesy trafił do zajezdni MZK w kwietniu, to wciąż nie wiadomo było kiedy pozostałe pojazdy przyjadą do Gorzowa. Według najnowszych zapowiedzi Pesy, wszystkie tramwaje mają trafić do naszego miasta do końca sierpnia. Kolejny transport zaplanowany jest na czerwiec.

We wtorek 16 kwietnia do Gorzowa został dostarczony jeden tramwaj Twist od Pesy, który jeszcze tego samego dnia rozpoczął testy na torowisku przy ul. Kostrzyńskiej i Al. 11 Listopada. Chociaż według wcześniejszych zapowiedzi, w kwietniu do Gorzowa miały trafić cztery tramwaje Twist, to tak się nie stało.

- Wysyłanie trzech pozostałych tramwajów do Gorzowa przed uzyskaniem homologacji byłoby bez sensu. Wszystko przez to, że gdyby podczas testów ujawniono jakąś usterkę czy trzeba by było coś poprawić, to nie mielibyśmy takiej możliwości. Musielibyśmy wówczas czekać aż tramwaje wrócą do Bydgoszczy. A tak, kiedy pozostałe tramwaje zostały w fabryce, mogliśmy na bieżąco reagować. Na szczęście homologacja przebiegała pomyślnie, nie było żadnych uwag. Teraz czekamy tylko na dokumenty – tłumaczy Maciej Grześkowiak z Pesy.

Aby uzyskać niezbędną homologację, nowy tramwaj musiał wykonać przejazdy testowe, które polegały na sprawdzaniu takich elementów jak: hamowanie, poziom hałasu, system informacji pasażerskiej, monitoring. Ponadto Twist musi przejechać obowiązkowe 100 km bez żadnej awarii.

Kiedy zatem możemy spodziewać się dostawy pozostałych tramwajów Twist do Gorzowa? - Miesięcznie planujemy dostawę od 4 do 5 pojazdów. Wszystkie tramwaje będą dostarczane na lawecie i transportowane w odpowiednich godzinach z uwagi, że jest to transport ponadnormatywny. Kolejne tramwaje trafią do Gorzowa w czerwcu, lipcu i sierpniu. Tak aby do końca sierpnia były dostarczone już wszystkie zamówione tramwaje w ilości 14 sztuk – komentuje Grześkowiak.

Według ostatnich zapowiedzi, komunikacja tramwajowa w Gorzowie zostanie przywrócona od wtorku 1 października 2019 roku. Wiąże się to z pracami trwającymi przy ul. Sikorskiego, które nie zakończą się w terminie. Na początek zostanie uruchomiona linia tramwajowa nr 1, która będzie kursowała na trasie Wieprzyce – Silwana i będzie obsługiwana właśnie przez nowoczesne Twisty.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości