Wiadomości

Gorzowianie chcą sami stworzyć wypożyczalnię miejskich rowerów

15 maja 2019, 20:18
Mieszkańcy z inicjatywy społecznej „Gorzów to My” chcą stworzyć w Gorzowie bezpłatną wypożyczalnię rowerów miejskich. Rowery, które są nieużywane lub po prostu popsute chcą zebrać od samych mieszkańców. Następnie o ich naprawę mają zadbać więźniowie z zakładu karnego. Część rowerów ma również trafić do osób potrzebujących.

Inicjatywa społeczna „Gorzów to My”, która do tej pory angażowała mieszkańców w sprzątanie miasta, wyszła z kolejnym pomysłem. Tym razem chodzi o upcykling, czyli wykorzystanie starych przedmiotów i wprowadzenie ich do ponownego użytku. Społecznicy chcą zebrać od mieszkańców Gorzowa stare, nieużywane lub po prostu popsute rowery i dać im drugie życie. Część rowerów ma zostać przeznaczona na stworzenie bezpłatnej wypożyczalni rowerów na terenie Gorzowa, reszta rowerów trafi do osób potrzebujących.

- Będziemy zbierać stare rowery, które nie są już potrzebne mieszkańcom lub są po prostu popsute i zalegają w piwnicach, garażach czy domach od wielu lat. A nie można ich sprzedać za sensowne pieniądze, nie mamy chęci podjąć się ich reanimacji lub nie można ich używać ze względu na ich stan techniczny. Lub po prostu nie ma co się z tym rowerem zrobić. Następnie my taki rower od naszych mieszkańców odbierzemy, a więźniowie z zakładu karnego go naprawią. Mieszkańcy mogą przekazywać również części takie jak koła, siodełka czy opnony – opowiada Marek Rybka z inicjatywy społecznej „Gorzów to My”.

Rowery oraz części będą zbierane do końca września 2019 roku. Następnie w październiku zostaną przekazane do naprawy, którą zajmą się osadzeni w zakładzie karnym w ramach socjalizacji i przyuczenia do nowego zawodu. Naprawiane rowery trafią do rodzin wielodzietnych lub ośrodków wychowawczych dla dzieci. Reszta rowerów zostanie wykorzystana na stworzenie darmowej wypożyczalni rowerów miejskich.

- Rowery zostaną pomalowane na charakterystyczny kolor zielony, aby można było je łatwo rozpoznać. W mieście chcemy stworzymy kilka baz, w których będzie można taki rower bezpłatnie pożyczyć i z niego korzystać. W tym celu wykorzystamy tereny prywatnych firm, które już wyraziły zainteresowanie utworzeniem stacji rowerowych na swoich terenach. Myślimy również, nad takim rozwiązaniem, aby rowery były przypinane do stref, podobnie jak wózki w marketach. Wrzucasz 5 zł i jedziesz, chcesz odzyskać 5 zł, stawiasz rower w jednej ze stref, przypinasz i po sprawie. Na kierownicach może pojawią się mapki z planem miasta, a dokładniej, mapki z wyznaczonymi strefami parkowania i zaznaczonymi głównymi trasami. Rowery mają być dostępne przez kilka miesięcy w roku – tłumaczy Rybka.

Przez jeden dzień akcji społecznicy mają uzbierane 9 rowerów. Jednak liczą, że będzie ich znacznie więcej, tak aby można było pomóc potrzebującym oraz stworzyć wypożyczalnię miejskich rowerów.

Rowery będą składowane w hali firmy Eneris przy ul. Podmiejskiej. Natomiast logistyką będą zajmowali się społecznicy z „Gorzów to My”. Jeżeli chcesz przekazać rower lub części zadzwoń do Marka lub Hani pod numerem telefonu 504 991 007, możesz też skontaktować się z nimi na facebooku.

Według założeń, rowery mają zostać przekazane potrzebującym wiosną 2020 roku. Również wtedy ma ruszyć miejska wypożyczalnia rowerów.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości