Wiadomości

Elektryfikacja pod znakiem zapytania

12 maja 2019, 14:54, red
Niemiecki portal Deutsche Welle informuje, że strona niemiecka zainteresowana jest elektryfikacją odcinka z Berlina do granicy państwa. W planach jest też dobudowanie drugiego toru. Czy to przyspieszy prace nad elektryfikacją po stronie polskiej?

Dobre wieści płyną dla naszego mieszkańców naszego regionu z Wrocławia. Tam odbył się polsko-niemiecki szczyt kolejowy. Przedstawiciele kolei niemieckich opowiedzieli się jednoznacznie za rozwojem kolei transgranicznej. Padły też konkretne obietnice. - Strona niemiecka jest zainteresowana budową drugiego toru na linii Berlin-Kostrzyn (Ostbahn - Kolej Wschodnia) oraz elektryfikacją tego połączenia. Jak podkreślił jeden z niemieckich polityków, ta linia jest czymś więcej niż tylko regionalnym połączeniem. Nie kończy się na polskiej granicy, lecz łączy Berlin i Brandenburgię z naszym sąsiadem.

To dość jasny sygnał dla nas, że elektryfikacja odcinka Kostrzyn – Gorzów – Piła jest bardzo potrzebna. Jeżeli nasi zachodni sąsiedzi wybudują dodatkowy tor i zelektryfikują linię, a my tego nie zrobimy, wciąż będziemy kolejowym zaściankiem.

Niestety wciąż nie wiadomo, jakie plany ma w tej mierze PKP PLK. Zlecone wykonanie studium wykonalności miało jasno odpowiedzieć na pytanie, czy elektryfikacja tego odcinka jest ekonomicznie uzasadniona.

- Czekamy na studium wykonalności, które odpowie na pytania dotyczące elektryfikacji i budowy drugiego toru. Warto podkreślić, że obecnie, według tych szacunków, którymi dysponujemy, pierwszy tor jest eksploatowany w 20%. Mamy więc jeszcze możliwości – 80% na uruchomienie dodatkowych pociągów. Spokojnie podchodzimy do tematu, analizujemy te prace. Są one związane również z tym że pojawiły się informacje dotyczące budowy nowych linii kolejowych. Spoglądamy bardziej kompleksowo na całą sieć kolejową, dlatego niektóre tematy muszą być jeszcze raz przeanalizowane – mówił Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości