Firma budowlana oszukała klientów na 1,5 mln zł

10 maja 2019, 09:44
fot. gorzowianin.com
Policjanci z Gorzowa przedstawili 34-letniemu mężczyźnie 55 zarzutów związanych z oszustwami. Właściciel firmy budowlanej jest podejrzewany o wyłudzenia paliwa, materiałów i narzędzi budowlanych, za które miał zapłacić pokrzywdzonym w późniejszym terminie. W wielu przypadkach pieniądze nigdy nie trafiły do kontrahentów.

Pierwsze sygnały o nieuczciwym właścicielu firmy budowlanej trafiły do gorzowskich policjantów zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej pod koniec 2017 roku. Wówczas na policję zgłosiły się osoby, które zostały oszukane przez 34-latka prowadzącego firmę z branży budowlanej.

- Schemat działania nieuczciwego przedsiębiorcy był zawsze taki sam. Mężczyzna kupował materiały, narzędzia budowlane, a także w dużych ilościach paliwo z odroczonym terminem zapłaty. W trakcie przeprowadzania transakcji przedsiębiorca przedstawiał się jako osoba godna zaufania, wiarygodna, gwarantująca dotrzymanie umowy i zapłatę za towar. Mężczyzna uwiarygadniał się poprzez opowieści o realizowanych przez jego firmę kontraktach i inwestycjach, które okazywały się nieprawdzie. Następnie 34-latek nie płacił w ogóle za zakupione przedmioty albo wpłaty, których dokonywał były niepełne i nieodpowiadające warunkom umowy – opowiada Maciej Kimet z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Towary, które wyłudzał mężczyzna były przeznaczane na prowadzenie własnej działalności, a paliwo sprzedawane innym osobom. Oszustwa dotyczyły również pobierania zaliczek na poczet robót, które miały być wykonywane przez jego firmę, a do których nigdy nie doszło. Oprócz tego, 34-latek posługiwał się również podrobionymi potwierdzeniami płatności, aby uwiarygodnić się w oczach kontrahentów, że zapłacił za zakupione przedmioty.

Oszukanych zostało łącznie kilkadziesiąt firm i osób prywatnych na terenie całej Polski, zazwyczaj z małych miejscowości. 34-latek oszukał w ten sposób swoje ofiary na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 34-letniemu mężczyźnie 55 zarzutów oszustwa oraz fałszowania dokumentów. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu. 34-latek aktualnie przebywa w zakładzie karnym, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości