Wiadomości

Firma budowlana oszukała klientów na 1,5 mln zł

10 maja 2019, 09:44
fot. gorzowianin.com
Policjanci z Gorzowa przedstawili 34-letniemu mężczyźnie 55 zarzutów związanych z oszustwami. Właściciel firmy budowlanej jest podejrzewany o wyłudzenia paliwa, materiałów i narzędzi budowlanych, za które miał zapłacić pokrzywdzonym w późniejszym terminie. W wielu przypadkach pieniądze nigdy nie trafiły do kontrahentów.

Pierwsze sygnały o nieuczciwym właścicielu firmy budowlanej trafiły do gorzowskich policjantów zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej pod koniec 2017 roku. Wówczas na policję zgłosiły się osoby, które zostały oszukane przez 34-latka prowadzącego firmę z branży budowlanej.

- Schemat działania nieuczciwego przedsiębiorcy był zawsze taki sam. Mężczyzna kupował materiały, narzędzia budowlane, a także w dużych ilościach paliwo z odroczonym terminem zapłaty. W trakcie przeprowadzania transakcji przedsiębiorca przedstawiał się jako osoba godna zaufania, wiarygodna, gwarantująca dotrzymanie umowy i zapłatę za towar. Mężczyzna uwiarygadniał się poprzez opowieści o realizowanych przez jego firmę kontraktach i inwestycjach, które okazywały się nieprawdzie. Następnie 34-latek nie płacił w ogóle za zakupione przedmioty albo wpłaty, których dokonywał były niepełne i nieodpowiadające warunkom umowy – opowiada Maciej Kimet z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Towary, które wyłudzał mężczyzna były przeznaczane na prowadzenie własnej działalności, a paliwo sprzedawane innym osobom. Oszustwa dotyczyły również pobierania zaliczek na poczet robót, które miały być wykonywane przez jego firmę, a do których nigdy nie doszło. Oprócz tego, 34-latek posługiwał się również podrobionymi potwierdzeniami płatności, aby uwiarygodnić się w oczach kontrahentów, że zapłacił za zakupione przedmioty.

Oszukanych zostało łącznie kilkadziesiąt firm i osób prywatnych na terenie całej Polski, zazwyczaj z małych miejscowości. 34-latek oszukał w ten sposób swoje ofiary na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 34-letniemu mężczyźnie 55 zarzutów oszustwa oraz fałszowania dokumentów. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu. 34-latek aktualnie przebywa w zakładzie karnym, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości