Gorzów: Wielkie otwarcie schronu dla mieszkańców

6 maja 2019, 16:18, red
fot. archiwum
W środę 8 maja nastąpi uroczyste otwarcie schronu na Kwadracie. Mieszkańcy Gorzowa będą mogli po raz pierwszy zwiedzić poniemiecką szczelinę przeciwlotniczą, która została odkryta w 2017 roku podczas prac rewitalizacyjnych na Placu Nieznanego Żołnierza.

Na początku lipca 2017 roku, podczas prowadzonych prac przy przebudowie Placu Nieznanego Żołnierza, czyli popularnego Kwadratu, robotnicy natknęli na schron z czasów II wojny światowej. - To bardzo ciekawa konstrukcja, która jest w dobrym stanie. Cały obiekt ma około 50 metrów powierzchni, natomiast same korytarze są wysokie na 2 metry i szerokie na niespełna 1,5 metra. Chciałbym, aby ten schron został w przyszłości udostępniony mieszkańcom do zwiedzania – mówił na początku lipca 2017 roku Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Od tamtego czasu miasto pracowało nad tym, aby mieszkańcy i turyści mogli w końcu zejść pod ziemię na Kwadracie. W międzyczasie ostało wykonane oświetlenie, wentylacja oraz izolacja. Do schronu prowadzą dwa wejścia, wyjścia zamykane i wyposażone w drabiny zejściowe.

W końcu, po prawie dwóch latach gorzowianie będą mogli zwiedzić poniemiecką szczelinę przeciwlotniczą. W środę 8 maja o godz. 17 na Kwadracie odbędzie się oficjalne otwarcie schronu dla mieszkańców. W imprezie udział weźmie prezydent Jacek Wójcicki, przedstawiciele Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta, Miejskiego Centrum Kultury oraz Urzędu Miasta. Natomiast na godz. 19 w Klubie Kultury MCK „Jedynka” przewidziano prelekcję wraz z prezentacją multimedialną na temat schronu.

Każdy, kto chciałby zwiedzić schron w środę 8 maja musi się wcześniej zapisać w MCK. Grupy mieszkańców i turystów będą wprowadzane do obiektu wyłącznie pod opieką przewodnika, w zorganizowanych grupach, maksymalnie 10-15 osobowych.

Na początek, obiekt będzie czynny dla zwiedzających do 22 maja 2019 roku. Później schron będzie udostępniany wyłącznie z okazji rocznic, uroczystości i wydarzeń miejskich. Niebawem zostanie przedstawiony roczny harmonogramu zwiedzania schronu.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości