Wiadomości

Pustynny pył i połamane drzewa

23 kwietnia 2019, 15:04
fot. archiwum
Straż pożarna z Gorzowa i okolicznych miejscowości ma pełne ręce roboty. Wszystko przez pył znad Sahary, który dotarł we wtorek do Polski. Towarzyszy mu porywisty wiatr, który łamie drzewa i gałęzie, a do tego ogranicza widoczność.

We wtorek od samego rana wieje silny wiatr, a kłęby pyłu i piachu skutecznie ograniczają widoczność - zwłaszcza na otwartych przestrzeniach. Wiatr może wiać z prędkością od 35 do 45 km/h, a w porywach osiągać nawet 80 km/h. Problemy z widocznością mają m.in. kierowcy jadący ul. Szczecińską.

Straż pożarna od samego rana jeździ na interwencje związane z silnym wiatrem. Są to przede wszystkim połamane drzewa i konary. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło we wtorkowe przedpołudnie przy ul. Walczaka w Gorzowie. Na samochód zaparkowany przy Powiatowym Urzędzie Pracy spadło drzewo. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Oprócz tego strażacy usuwali powalone drzewo z drogi w Ulimiu czy z jezdni pomiędzy Kłodawą i Chwalęcicami.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, za taką pogodę – pył i porywisty wiatr odpowiedzialne są masy gorącego powietrza wypełnionego pyłem znad Sahary, które we wtorek dotarły do zachodniej i centralnej Europy. Napływ powietrza jest dynamiczny i powoduje występowanie porywistego wiatru. Z prognoz pogody wynika, że pustynny pył będzie "wisiał" nad całym krajem do piątku.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości