Wiadomości

Pustynny pył i połamane drzewa

23 kwietnia 2019, 15:04
fot. archiwum
Straż pożarna z Gorzowa i okolicznych miejscowości ma pełne ręce roboty. Wszystko przez pył znad Sahary, który dotarł we wtorek do Polski. Towarzyszy mu porywisty wiatr, który łamie drzewa i gałęzie, a do tego ogranicza widoczność.

We wtorek od samego rana wieje silny wiatr, a kłęby pyłu i piachu skutecznie ograniczają widoczność - zwłaszcza na otwartych przestrzeniach. Wiatr może wiać z prędkością od 35 do 45 km/h, a w porywach osiągać nawet 80 km/h. Problemy z widocznością mają m.in. kierowcy jadący ul. Szczecińską.

Straż pożarna od samego rana jeździ na interwencje związane z silnym wiatrem. Są to przede wszystkim połamane drzewa i konary. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło we wtorkowe przedpołudnie przy ul. Walczaka w Gorzowie. Na samochód zaparkowany przy Powiatowym Urzędzie Pracy spadło drzewo. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Oprócz tego strażacy usuwali powalone drzewo z drogi w Ulimiu czy z jezdni pomiędzy Kłodawą i Chwalęcicami.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, za taką pogodę – pył i porywisty wiatr odpowiedzialne są masy gorącego powietrza wypełnionego pyłem znad Sahary, które we wtorek dotarły do zachodniej i centralnej Europy. Napływ powietrza jest dynamiczny i powoduje występowanie porywistego wiatru. Z prognoz pogody wynika, że pustynny pył będzie "wisiał" nad całym krajem do piątku.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości