Wiadomości

Gorzowskich taksówkarzy czekają zmiany?

23 kwietnia 2019, 14:23, red
fot. archiwum
Radny Robert Surowiec zwrócił się do prezydenta Jacka Wójcickiego z prośbą o uregulowanie zawodu taksówkarza w Gorzowie. Zmiany miałyby przede wszystkim wyeliminować nielegalnych przewoźników oraz poprawić jakość obsługi klientów.

Gorzowski radny Robert Surowiec napisał do prezydenta Jacka Wójcickiego interpelację w sprawie uregulowania zawodu taksówkarza w mieście. W piśmie zwraca uwagę na szereg wątpliwości dotyczących uregulowań zawodu taksówkarza, które przy niewielkim wysiłku można wyeliminować.

Wśród najważniejszych problemów, które zostały wskazane w interpelacji jest to, że taksówkarze jeżdżący po Gorzowie nie posiadają obecnie aktualnego regulaminu, tylko uchwałę Rady Miasta Gorzowa. Tym samym nikt nie wymaga w Urzędzie Miasta zaświadczenia o niekaralności. A w praktyce niektórzy taksówkarze składają oświadczenia o niekaralności, a karani poświadczają nieprawdę. Kolejną rzeczą, która powinna zostać uregulowana jest to, że w dowodzenie rejestracyjnym samochodu nie oznacza się, że jest to taksówka.

Jak podkreśla radny, dużym problemem są samochody nieoznakowane, bez numeru ale z daszkiem - są to przede wszystkim auta z rejestracjami z województwa wielkopolskiego.

- Dzisiaj widać, że rezygnacja ze szkoleń i egzaminów na taksówkarza była błędem. Nikt nie przestrzega zasad, nawet zrzeszeni w korporacjach, uważają że posiadanie daszka na dachu upoważnia do zachowań nagannych. Aktualnie oznakowania aut każdy przykleja w innym miejscu. Dlatego też powinien zostać wprowadzony specjalny identyfikator, który zostanie wywieszony w samochodzie w widocznym miejscu. Taki identyfikator ze zdjęciem zostałby wydany przez wydział komunikacji z numerem wydanego pozwolenia i datą do kiedy jest ważny. Wówczas pasażer miałby pewność, że jedzie legalną taksówką i został uczciwie potraktowany. Bo jak mówią pasażerowie, ceny na tej samej trasie w różnych taksówkach potrafią się bardzo różnić - tłumaczy Robert Surowiec, gorzowski radni.

Wprowadzenie takich identyfikatorów miałoby również wyeliminować nielegalnych przewoźników, którzy w swoich samochodach nie mają wymaganych zezwoleń czy kas fiskalnych.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości