Wiadomości

Dodatkowe punkty za szczepienie dziecka?

7 marca 2019, 20:13, red
Władze Gorzowa rozważają zmiany w uchwale dotyczącej zasady rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Chodzi o przyznawanie dodatkowych punktów podczas przyjęcia dla zaszczepionych dzieci. Z inicjatywą zmian wystąpili do prezydenta radni klubu Kocham Gorzów, którzy chcieliby aby zmiany obowiązywały jeszcze przed kwietniową rekrutacją.

Radni klubu Kocham Gorzów napisali do prezydenta Jacka Wójcickiego interpelację z prośbą o przyłączenie się miasta do akcji "Szczepimy, bo myślimy" i wspólne przygotowania projektu zmiany uchwały dotyczącej kryteriów przyjęcia do miejskich żłobków i przedszkoli. Wszystko przez to, że rośnie liczba niezaszczepionych dzieci, ponieważ ich rodzice rezygnują z obowiązkowych szczepień.

Radni proponują, aby wprowadzić szczepienia jako punktowane kryterium przyjęcia do żłobka i przedszkola. Mówiąc wprost - zaszczepione dzieci otrzymałyby dodatkowe punkty podczas rekrutacji do żłobka czy przedszkola. W projekcie miałyby się również znaleźć regulacje, które umożliwiałyby zwolnienie dziecka z kryterium szczepienia, jeżeli byłyby do tego przeciwwskazania medyczne.

Ankieta

Punkty za szczepienie dzieci przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli

  • Każde dziecko powinno być zaszczepione39.23%
  • To moja sprawa czy szczepię dziecko29.2%
  • Dobry pomysł6.99%
  • Nie podoba mi się to23.69%
  • Nie mam zdania0.89%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1904

- Ta interpelacja jest odpowiedzią na prośbę rodziców, którzy się do nas zgłosili. Rodzice są po prostu przerażeni, że do przedszkola czy żłobka chodzą dzieci, które są niezaszczepione i mogą zarażać innych. Oni po prostu boją się o bezpieczeństwo swoich pociech – tłumaczy Marta Bejnar-Bejnarowicz, radna klubu Kocham Gorzów.

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Gorzowa. Jak się okazuje, władze miasta, zarówno prezydent Jacek Wójcicki, jak i wiceprezydent Małgorzata Domagała dostrzegają tę społeczną inicjatywę i zastanawiają się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania również w Gorzowie.

- Projekt obowiązkowych szczepień zyskuje coraz szersze poparcie w kraju. Podpisy pod nim zaczęli zbierać mieszkańcy Wrocławia i Częstochowy. W tej sprawie powstaje projekt obywatelskiej ustawy i popierają go m.in. lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Wszystko przez to, że zwiększa się liczba osób uchylających się od szczepień, co kończy się nowymi ogniskami chorób zakaźnych takich jak np. odra. Takie dodatkowe punkty za przyjęcie dziecka do przedszkola wprowadziła Warszawa. Dlatego też będziemy się nad tym zastanawiać również w Gorzowie. Zlecimy zapoznanie się z procedurami oraz konsultacje z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne – komentuje Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa.

Gorzowianie zostaną poinformowani o możliwych rozwiązaniach przygotowanych przez miasto. Radni Klub Kocham Gorzów liczą, że może uda się to zrobić jeszcze podczas marcowej Sesji Rady Miasta, ponieważ rekrutacja do żłobków i przedszkoli rusza 15 kwietnia.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości