Sprawa tajemniczej porcelany rozwiązana [film]

5 marca 2019, 09:52, red
fot. archiwum
Pod koniec lutego podczas pracy przy przebudowie ul. Sikorskiego wykopano z ziemi kilka tysięcy sztuk porcelany. Teraz już wiadomo, że porcelana datowana na 1940 rok pochodziła z niemieckiego sklepu ze szkłem i porcelaną.

W czwartek 28 lutego portal gorzowianin.com informował o tym, że przy ul. Sikorskiego doszło do nietypowego znaleziska. Robotnicy pracujący przy remoncie drogi natknęli się na piwnicę, w której była składowana porcelana pochodząca z 1940 roku. Spod ziemi wydobyto kilka tysięcy sztuk porcelany, w tym filiżanki i talerzyki. Bawarska porcelana została zabrana przez archeologów do Muzeum Lubuskiego w Gorzowie.

Po kilku dniach tajemnica porcelany została rozwiązana. To wszystko dzięki Agnieszce Dziakowicz z Wydziału Geodezji i Katastru Urzędu Miasta. Wiadomo już, że odkryta piwnica należała do nieistniejącej kamienicy nr 15 przy dawnej ulicy Richtstraße (obecnie Sikorskiego). Według książek z 1914 i 1931 roku oraz reklamy z 1927 roku, pod tym adresem Theodor Arnd posiadał sklep ze szkłem i porcelaną.

Na pocztówce z 1914 roku, pochodzącą z prywatnych zbiorów Agnieszki Dziakowicz, widać ulicę Richtstraße od strony kościoła Mariackiego, w kierunku placu Młyńskiego. Na pierwszym planie po lewej stronie znajduje się witryna sklepu z porcelaną.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości