Wiadomości

Zobaczcie nowe gorzowskie tramwaje! [zdjęcia]

1 marca 2019, 11:20, mk
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Teoretycznie w przyszłym miesiącu do Gorzowa przyjechać mają pierwsze tramwaje marki PESA. Fotoreporter gorzowskiego magistratu był w fabryce i przyglądał się produkcji pojazdów.
- Egzemplarz o seryjnym numerze 001, ukończony w 80%! Już w najbliższym czasie pierwsza dostawa pojawi się na testach w Gorzowie. Zdjęcia tego nie oddają, ale uwierzcie nam na słowo - są piękne i robią wrażenie – relacjonują urzędnicy gorzowskiego magistratu.

Pierwsze cztery tramwaje przyjadą do naszego miasta już w kwietniu. Następnie w maju i czerwcu do Gorzowa trafi po 5 pojazdów.

- Wówczas zaczną się testy nowych pojazdów, które muszą wykonać przejazdy testowe i przejechać określoną ilość kilometrów. Jeżeli będzie jakakolwiek usterka, wówczas zostanie ona naprawiona przez wykonawcę, a my będziemy musieli zaczynać testy od nowa. Wszystkie tramwaje będą musiały przejść odbiory końcowe. Obecnie w Bydgoszczy szkoli się naszych 10 pracowników, którzy będą obsługiwali nowe tramwaje od Pesy – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Roman Maksymiak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.

Kiedy w Gorzowie zostanie przywrócona regularna komunikacja tramwajowa? Wszystko wskazuje na to, że pierwsze tramwaje wyjadą na trasę na początku września 2019. Początkowo MZK planowało, że linia tramwajowa nr 1 zostanie uruchomiona pod koniec czerwca, jednak ul. Sikorskiego w tym czasie dalej ma być placem budowy i tramwaje tamtędy po prostu nie przejadą. Natomiast przejazdy testowe będą odbywać się na torowisku przy ul. Kostrzyńskiej i 11 Listopada.

Każdy tramwaj będzie miał 48 miejsc siedzących i 122 stojące oraz dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych. Jego maksymalna prędkość to 70 km/h. Design pojazdu połączy w sobie nowoczesność z klasycznymi wzorcami. Tramwaj będzie niskopodłogowy, przyjazny dla osób starszych, niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wygodny wjazd, także wózkiem dziecięcym, umożliwi rampa dla inwalidów.

- Komfort we wnętrzu zapewni klimatyzacja, zarówno w kabinie motorniczego, jak i w przedziale pasażerskim. Tramwaj, dzięki jednoprzestrzennej budowie, połączy przestronność z wygodą podróżowania, dając poczucie bezpieczeństwa, nad czym dodatkowo czuwać będzie system monitoringu. Wyposażony będzie w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej oraz automat do sprzedaży biletów i system zliczania pasażerów. Zastosowane falowniki trakcyjne umożliwiają odzysk energii podczas hamowania, w znacznym stopniu przyczyniając się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Dodatkowym udogodnieniem dla pasażerów będzie dostępność sieci wi-fi oraz gniazda ładowarek USB. Tramwaj wyposażony zostanie również w nowoczesną diagnostykę on-line, pozwalającą monitorować jego stan zdalnie - opowiada Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Fotoreportaż


1/6 Tramwaje od Pesy w budowie

1/6 Tramwaje od Pesy w budowie

2/6 Tramwaje od Pesy w budowie

2/6 Tramwaje od Pesy w budowie

3/6 Tramwaje od Pesy w budowie

3/6 Tramwaje od Pesy w budowie

4/6 Tramwaje od Pesy w budowie

4/6 Tramwaje od Pesy w budowie

5/6 Tramwaje od Pesy w budowie

5/6 Tramwaje od Pesy w budowie

6/6 Tramwaje od Pesy w budowie

6/6 Tramwaje od Pesy w budowie

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości