Źle segregujesz śmieci? Będziesz płacił więcej

26 lutego 2019, 16:41, ak
fot. Marcin Kluwak
Związek Celowy Gmin MG6 mówi dość i zamiast ostrzegać, zaczyna karać mieszkańców Gorzowa, którzy deklarowali, że segregują odpady, a w rzeczywistości tego nie robią. Tym samym mieszkańcy czterech lokalizacji na osiedlu Górczyn będzie płacić za śmieci 22 zł za osobę, zamiast 15 zł jak do tej pory.

W styczniu 2019 roku Związek Celowy Gmin MG6 podsumował rok działalności nowego systemu gospodarki odpadami z podziałem na 5 frakcji. Z raportu wynikało, że niestety to co deklarują mieszkańcy Gorzowa nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. Według informacji przekazanych przez ZCG MG6 aż 95% mieszkańców Gorzowa deklaruje segregację śmieci na 5 frakcji, jednak nie przekłada się to na jakość odbieranych odpadów, które nie są segregowane we właściwy sposób.

Najprościej mówiąc, mieszkańcy wrzucają do pojemników np. na papier wszystko co się da. Są to przede wszystkim plastikowe butelki, folia, styropian czy po prostu odpady zmieszane. Taki widok jest w wielu altanach śmietnikowych na terenie całego Gorzowa.

Dlatego też od listopada 2018 roku ZCG MG6 postanowił przyznawać gorzowianom tzw. żółte kartki. Mają one zwrócić uwagę mieszkańców na złą segregację śmieci. Zazwyczaj taka żółta kartka jest wywieszona na tablicy ogłoszeń przy wejściu do klatki.

- Od listopada 2018 roku do lutego 2019 roku wystawiliśmy 26 żółtych kartek na terenie całego Gorzowa. Natomiast w czterech lokalizacjach na terenie osiedla Górczyn zostało wszczęte postępowanie w sprawie podwyższenia opłat za brak segregacji. Problem dotyczy przede wszystkim zabudowy wielorodzinnej, gdzie mieszkańcy odpowiadają zbiorowo – opowiada Katarzyna Szczepańska, dyrektor biura Związku Celowego Gmin MG6.

Tym samym mieszkańcy bloków, gdzie zostały wykazane nieprawidłowości i żółte kartki nie pomogły – będą płacić więcej za śmieci. Tym samym zamiast 15 zł za osobę, mieszkańcy będą płacić 22 zł za odpady niesegregowane.

Póki co, ZCG MG6 nie chce podawać konkretnych lokalizacji, ponieważ postępowanie administracyjne cały czas się toczy. A zarządcy mają prawo do odwołania się od decyzji.

- Niestety to, że mieszkańcy zapłacą więcej, nie przybliży nas do efektów ekologicznych, które musimy osiągnąć. Dlatego też Związek Celowy Gmin MG6 będzie prowadził nadal edukację ekologiczną w zakresie prawidłowego segregowania odpadów oraz będzie współpracować z zarządcami nieruchomości. Ponadto będziemy sprawdzać w jaki sposób jest prowadzona segregacja na miejscu za pośrednictwem pracowników operatora danego sektora i pracowników biura MG6 – tłumaczy dyrektor Szczepańska.

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości