Wiadomości

Szpital w Gorzowie zlikwiduje 100 łóżek

24 lutego 2019, 18:47, ak
fot. archiwum
Do czerwca 2019 z Wielospecjalistycznego Szpitala wojewódzkiego w Gorzowie zniknie 100 łóżek. Mniejsza ilość łóżek na oddziałach to efekt nowych przepisów regulujących liczbę pielęgniarek w placówkach. Liczba pielęgniarek ma być uzależniona od liczby łóżek na danym oddziale.

Od 1 stycznia 2019 roku zmieniły się przepisy, jeżeli chodzi o minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych na oddziałach szpitalnych. Rozporządzenie ministra zdrowia wskazuje prosty sposób określenia liczby pielęgniarek w przeliczeniu na łóżka na poszczególnych oddziałach szpitalnych. Oznacza to, że teraz na pięć szpitalnych łóżek muszą przypadać dwie pielęgniarki, a nie tak jak wcześniej tylko jedna.

Dlatego też praktycznie wszystkie placówki w całej Polsce likwidują łóżka na swoich oddziałach. Szpitale w ten sposób eliminują tzw. puste łóżka, a zostawiają tylko te, które są wykorzystywane przez pacjentów.

Również Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzkie w Gorzowie będzie musiał do czerwca 2019 roku zlikwidować blisko 10% z 1000 łóżek. Tym samym z lecznicy zniknie 100 łóżek. Władze szpitala podkreślają, że nie są w stanie dostosować się do nowego rozporządzenia i nie dadzą rady zatrudnić do czerwca brakującej liczby pielęgniarek. Chodzi o to, że zatrudnienie prawie 100 pielęgniarek w kilka miesięcy jest po prostu niemożliwe, ponieważ szpital w ciągu całego roku zatrudnia zaledwie kilkunastu nowych pracowników.

Jednak władze szpitala uspakajają, że zlikwidowane zostaną łóżka stojące przede wszystkim na korytarza i pacjenci nie odczują tych zmian.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości