Wiadomości

Kiedy przebudowa ul. Chrobrego i Mieszka I?

26 lutego 2019, 10:40
Władze Gorzowa zamierzają na przełomie marca i kwietnia 2019 roku ogłosić przetarg na wykonawcę robót, jeżeli chodzi o przebudowę drogi i torowiska przy ul. Chrobrego i Mieszka I. Wszystko wskazuje, że jeszcze w tym roku ruszą pierwsze prace przy inwestycji.

W ubiegłym roku firma Progreg z Krakowa przygotowała za kwotę 1 mln 709 tys. zł dokumentację projektową "Przebudowa drogi wraz z przebudową torowiska w ul. Chrobrego na odcinku od ul. Sikorskiego do ul. Borowskiego oraz ulicy Mieszka I na odcinku od ul. Borowskiego do ul. Roosevelta". Teraz miasto szykuje się do ogłoszenia przetargu na wybór firmy, która zajmie się pracami budowlanymi.

- Miasto obecnie weryfikuje dokumentację projektową przebudowy ul. Chrobrego i Mieszka I. Planujemy ogłosić przetarg na wybór wykonawcy prac na przełomie marca i kwietnia 2019 roku. Na zgłoszenia firm miasto będzie czekało 40 dni, następnie oferty zostaną poddane analizie – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

To kiedy ruszą pierwsze prace, będzie zależało jak długo potrwa analiza ofert oraz kontrola Urzędu Zamówień Publicznych. Jednak miasto liczy, że wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy jesienią tego roku. Inwestycja obejmie odcinek o łącznej długości 1,7 kilometra – co istotne, prace zostaną podzielone na etapy i potrwają prawdopodobnie do końca 2020 roku. Wówczas na osiedle Piaski wrócą tramwaje.

Przebudowa ul. Chrobrego i Mieszka I

Najważniejszy etap będzie obejmował przebudowę deptaka miejskiego w ul. Chrobrego od ul. Jagiełły do Borowskiego. Tutaj zmienić ma się dosłownie wszystko – zgodnie z zapowiedziami, torowisko na deptaku będzie podświetlane przez specjalne punktowe lampy LED. Punkty oświetleniowe będą świeciły na biało, natomiast w momencie nadjeżdżania tramwaju, z wyprzedzeniem będą zmieniały kolor na czerwony w celu poinformowania pieszych o nadjeżdżającym tramwaju. Oświetlenie będzie zatem pełniło nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również informacyjną.

Oprócz tego przebudowy doczekają się chodniki, pojawi się ścieżka rowerowa, nowe ławki, wiaty przystankowe, stojaki na rowery oraz zieleń – wzdłuż deptaka zostaną nasadzone drzewa robinii akacjowej. Natomiast pozostałe prace będą dotyczyły przebudowy torowiska wraz z odwodnieniem, przebudowy sieci trakcyjnej, przebudowy skrzyżowań oraz dróg przejazdowych.

Bardzo ważną zmianą będzie umieszczenie tablic Systemu Informacji Pasażerskiej oraz monitoringu – jedna z kamer pojawi się na skrzyżowaniu z ul. 30 Stycznia. Lepsze będzie też oświetlenie drogi, lampy sodowe zostaną wymienione na LED-owe. Natomiast całkowitą nowością będzie to, że przy wiatach przy przystankowych pojawią się biletomaty. Na każdą parę wiat będzie jeden biletomat z możliwością płatności gotówką, jak i kartą płatniczą.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości