Wiadomości

Co z e-dowodem w Gorzowie?

21 lutego 2019, 16:31, red
fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Pierwsze wnioski o nowe dowody z warstwą elektroniczną będzie można składać od poniedziałku 4 marca. Zanim w Urzędzie Miasta Gorzowa zostaną wdrożone nowe e-dowody, będzie potrzebna przerwa techniczna na prace serwisowe.

E-dowód, czyli dowód z warstwą elektroniczną będzie plastikową kartą wyposażoną w elektroniczny chip, na którą zostaną zapisane dane właściciela. Nowe dowody mają być wydawane od poniedziałku 4 marca 2019 roku.

Dlatego też, jeżeli ktoś chce mieć dowód jeszcze w starej wersji, powinien się spieszyć. Wnioski w formie papierowej na starych drukach będzie można złożyć tylko do piątku 1 marca do godz. 11.30. Natomiast już od godz. 12 nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Oznacza to, że od tego momentu do końca godzin otwarcia gorzowskiego magistratu nie będzie możliwości załatwienia spraw dotyczących dowodów osobistych, w tym złożenia wniosków o dowód osobisty oraz wydania już spersonalizowanego dowodu.

Z kolei już w środę 27 lutego zostanie wyłączona możliwość składania wniosków o wydanie dowodów przez internet. Wszystko przez przerwę techniczną na potrzeby prac serwisowych. Usługa ta zostanie ponownie włączona w poniedziałek 4 marca.

E-dowód ma służyć do uwierzytelnienia posiadacza w e-usługach administracji publicznej i do podpisywania dokumentów elektronicznych. Co istotne, jeżeli ktoś ma ważny dowód osobisty, to nie musi go wymieniać, chyba że będzie chciał mieć już e-dowód.

Nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online - w praktyce będzie wymagało to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN. W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym - będzie on tak samo ważny, jak podpis własnoręczny.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości