Budowa północnej obwodnicy Gorzowa coraz bliżej

21 stycznia 2019, 11:02, ak
fot. archiwum
W drugim kwartale 2019 roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowy północnej obwodnicy Gorzowa. Miasto ma na ten cel zapisane 1 mln 200 tys. zł. Północna obwodnica miasta ma mieć około 5 kilometrów długości.

Prezydent Gorzowa Jacek Wójciki do pomysłu swojego poprzednika jeżeli chodzi o budowę ul. Kamiennej i północnej obwodnicy miasta wrócił w 2015 roku. Wówczas na inwestycję nie zgodził się zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Teraz pojawiła się możliwość pozyskania funduszy z ZIT-ów i władze miasta powróciły do inwestycji.

W ubiegłym roku został rozstrzygnięty przetarg na przeprowadzenie analizy możliwości budowy północnej obwodnicy Gorzowa wraz z określeniem jej najkorzystniejszego przebiegu i opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej. Firma InterProjekt sp. z o.o. z Gorzowa, która wygrała przetarg musiała przygotować dwa warianty trasy. Pierwszy zakłada drogę jednojezdniową, dwupasową, a drugi drogę dwujezdniową, dwupasową.

Teraz władze Gorzowa idą o krok dalej i drugim kwartale 2019 roku, czyli najpóźniej do końca czerwca ogłoszą przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowy północnej obwodnicy Gorzowa. Miasto ma na ten cel zapisane w budżecie 1 mln 200 tys. zł.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i znajdzie się wykonawca dokumentacji projektowej, to w 2020 roku miasto będzie mogło ogłosić przetarg na wykonawcę robót.

Jaka będzie trasa północnej obwodnicy Gorzowa?

Przebieg północnej obwodnicy planowany jest od ronda Barlineckiego (skrzyżowanie ul. Górczyńskiej i Wyszyńskiego), przez rzekę Kłodawkę do skrzyżowania z ul. Owocową, a następnie do skrzyżowania z ul. Żwirową poprzez planowaną budowę ul. Kamiennej, następnie przez Chwalęcice, tereny byłego poligonu wojskowego, aż do ul. Myśliborskiej.

Obwodnica będzie miała około 5 kilometrów długości, a jej budowa usprawni połączenie drogi wojewódzkiej nr 151 z drogami krajowymi oraz odciąży od ruchu tranzytowego Al. ks. Andrzejewskiego, ul. Słowiańską i centrum miasta, a także skomunikuje dwa kompleksy strefy ekonomicznej oraz ułatwi dojazd do cmentarza komunalnego. Jak podkreśla magistrat, teren na którym zaplanowano budowę drogi nie jest objęty żadną z form ochrony przyrody. Dopiero 2 kilometry od planowanej inwestycji znajduje się teren należący do obszaru Natura 2000.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości