Wiadomości

Pomoc nadchodzi z nieba

15 stycznia 2019, 10:00, red
fot. archiwum
Ta pomoc nadchodzi z nieba i to najczęściej nad Gorzowem Wielkopolskim. Według statystyk Lotniczego Pogotowia Ratunkowego medycy z północy województwa w 2018 r. zrealizowali ponad 500 misji. To jeden z najlepszych wyników w Polsce.

Przypomnijmy, że przy gorzowskim szpitalu trwa budowa nowej bazy HEMS. - Baza HEMS jest podstawą bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców. Dzięki inwestycji podniesie się standard szpitala - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W ubiegłym roku śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zrealizowały blisko 11,5 tys. misji w kraju. Wśród wszystkich lotów przeważały wezwania dotyczące wypadków komunikacyjnych. Śmigłowiec z Gorzowa startował aż 528 razy!

Utworzenie bazy HEMS w północnej części województwa to jeden z priorytetów samorządu województwa, o czym wielokrotnie mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, a czego potwierdzenie można znaleźć także w dokumentach strategicznych regionu, m.in. w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 i Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020. Budowa bazy jest możliwa dzięki działaniom samorządu województwa. Wsparł on zadanie kwotą 4,8 mln zł, z czego 2,9 mln zł to pomoc zapisana w budżecie na 2019 r. Dodajmy, że inwestycja ma zostać zakończona w najbliższych 12 miesiącach.

Starania Zarządu Województwa Lubuskiego o budowę bazy HEMS trwały kilka lat. Wcześniej baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w województwie lubuskim funkcjonowała jedynie w Zielonej Górze – Przylepie. Nie pozwalało to na pełne zabezpieczenie zdrowotne ofiar wypadków na północy województwa. Decyzja o utworzeniu bazy w Gorzowie Wlkp. zapadła w 2015 roku. Ministerstwo Zdrowia za unijne pieniądze (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) kupiło specjalistyczny śmigłowiec. W listopadzie 2016 r. otwarto tymczasową bazę kontenerową Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości