Wiadomości

Drzewa w parku Słowiańskim do wycinki?

7 stycznia 2019, 13:45, red
Stowarzyszenie Zielone Miasto Gorzów zbiera podpisy pod petycją w sprawie powstrzymania wycinki drzew w parku Słowiańskim. Według stowarzyszenia do lutego 2019 roku miałoby zostać wyciętych blisko 1000 drzew. Natomiast prezydent Jacek Wójcicki podkreśla, że o żadnej wycince drzew nic nie wie, bo nie ma wybranego wykonawcy na budowę hali sportowo-widowiskowej.

Stowarzyszenie Zielone Miasto Gorzów zbiera podpisy pod petycją przeciwko wycince drzew w parku przy kompleksie Słowianki. Jak tłumaczą autorzy petycji, chodzi o powstrzymanie bezmyślnej wycinki drzew pod budowę hali widowiskowo-sportowej, ponieważ plany budowy hali powstały kilka lat temu w oparciu o nieaktualne dziś prognozy demograficzne i bez jakichkolwiek konsultacji z mieszkańcami.

- Wycinka parku Słowiańskiego ma służyć rzekomej budowie, której „napędem” są obietnice wyborcze, chore ambicje, brak wizji prorozwojowej i źle skalkulowany interes miasta. Pomimo braku środków i wyjątkowo nieprzemyślanej lokalizacji hali, do lutego 2019 roku prezydent chce wyciąć blisko 1000 drzew pod rzekomą budowę! Dlatego mówimy "Nie! Nie dla wycinki parku Słowiańskiego!" - pisze w petycji Stowarzyszenie Zielone Miasto Gorzów.

Autorzy podkreślają, że istnieje kilka bardzo dobrych lokalizacji, gdzie mogłaby powstać hala widowiskowo-sportowa, które nie wiązałaby się z bezmyślną dewastacją miejskiej przyrody. Ponadto lokalizacja hali powinna być wyłoniona w trakcie konsultacji społecznych.

Jak się okazuje, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki jest zaskoczony doniesieniami o rzekomej wycince blisko tysiąca drzew i to do lutego 2019 roku.

- Pierwsze słyszę, aby taka wycinka drzew miała zostać przeprowadzona jeszcze w tym miesiącu. Nie mówiąc już o liczbie drzew, które mają zostać wycięte na terenie parku Słowiańskiego. Jeżeli w ogóle dojdzie do wycinki drzew pod budowę hali widowiskowo-sportowej, to zajmie się tym przede wszystkim wykonawca inwestycji, który zostanie wyłoniony w przetargu. Natomiast liczba drzew będzie wynosiła znacznie mniej, bo około 400 sztuk. Jak wiemy, wykonawcy inwestycji nie ma i póki co nie będzie, bo nie ma pieniędzy na budowę hali, więc wycinki drzew też nie będzie – komentuje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Jak czytamy w projekcie hali widowiskowo-sportowej, lokalizację przy Słowiance wybrano właśnie ze względu na mniejszą ilość drzew do wycięcia, niż w przypadku budowy obiektu w pobliżu poligonu. Ponadto cały kompleks będzie tak zaprojektowany, aby wtopić się w otaczającą roślinność, minimalizując potrzebę wycinki drzew. Dodatkowo by zminimalizować negatywne efekty środowiskowe już teraz podejmowane są dodatkowe prace w tym opracowanie ekspertyzy przyrodniczej i pełnej inwentaryzacji zieleni. Jednym z istotnych akcentów dla zachowania otoczenia będzie parking terenowy w otoczeniu drzew.

Jeżeli tylko miasto otrzyma wyższe dofinansowanie z ministerstwa sportu i turystyki, to budowa hali widowiskowo-sportowej ruszy w ciągu najbliższych 2 lat. Według szacunków miasta, hala ma kosztować okolo 60 mln zł - magistrat ma zabezpieczone w budżecie 30 mln zł i liczy na dofinansowanie również w kwocie 30 mln zł. Niestety w ubiegłym roku ministerstwo poinformowało, że Gorzów może liczyć jedynie na 15 mln zł dofinansowania. 


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości