Wiadomości

Drzewa w parku Słowiańskim do wycinki?

7 stycznia 2019, 13:45, red
Stowarzyszenie Zielone Miasto Gorzów zbiera podpisy pod petycją w sprawie powstrzymania wycinki drzew w parku Słowiańskim. Według stowarzyszenia do lutego 2019 roku miałoby zostać wyciętych blisko 1000 drzew. Natomiast prezydent Jacek Wójcicki podkreśla, że o żadnej wycince drzew nic nie wie, bo nie ma wybranego wykonawcy na budowę hali sportowo-widowiskowej.

Stowarzyszenie Zielone Miasto Gorzów zbiera podpisy pod petycją przeciwko wycince drzew w parku przy kompleksie Słowianki. Jak tłumaczą autorzy petycji, chodzi o powstrzymanie bezmyślnej wycinki drzew pod budowę hali widowiskowo-sportowej, ponieważ plany budowy hali powstały kilka lat temu w oparciu o nieaktualne dziś prognozy demograficzne i bez jakichkolwiek konsultacji z mieszkańcami.

- Wycinka parku Słowiańskiego ma służyć rzekomej budowie, której „napędem” są obietnice wyborcze, chore ambicje, brak wizji prorozwojowej i źle skalkulowany interes miasta. Pomimo braku środków i wyjątkowo nieprzemyślanej lokalizacji hali, do lutego 2019 roku prezydent chce wyciąć blisko 1000 drzew pod rzekomą budowę! Dlatego mówimy "Nie! Nie dla wycinki parku Słowiańskiego!" - pisze w petycji Stowarzyszenie Zielone Miasto Gorzów.

Autorzy podkreślają, że istnieje kilka bardzo dobrych lokalizacji, gdzie mogłaby powstać hala widowiskowo-sportowa, które nie wiązałaby się z bezmyślną dewastacją miejskiej przyrody. Ponadto lokalizacja hali powinna być wyłoniona w trakcie konsultacji społecznych.

Jak się okazuje, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki jest zaskoczony doniesieniami o rzekomej wycince blisko tysiąca drzew i to do lutego 2019 roku.

- Pierwsze słyszę, aby taka wycinka drzew miała zostać przeprowadzona jeszcze w tym miesiącu. Nie mówiąc już o liczbie drzew, które mają zostać wycięte na terenie parku Słowiańskiego. Jeżeli w ogóle dojdzie do wycinki drzew pod budowę hali widowiskowo-sportowej, to zajmie się tym przede wszystkim wykonawca inwestycji, który zostanie wyłoniony w przetargu. Natomiast liczba drzew będzie wynosiła znacznie mniej, bo około 400 sztuk. Jak wiemy, wykonawcy inwestycji nie ma i póki co nie będzie, bo nie ma pieniędzy na budowę hali, więc wycinki drzew też nie będzie – komentuje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Jak czytamy w projekcie hali widowiskowo-sportowej, lokalizację przy Słowiance wybrano właśnie ze względu na mniejszą ilość drzew do wycięcia, niż w przypadku budowy obiektu w pobliżu poligonu. Ponadto cały kompleks będzie tak zaprojektowany, aby wtopić się w otaczającą roślinność, minimalizując potrzebę wycinki drzew. Dodatkowo by zminimalizować negatywne efekty środowiskowe już teraz podejmowane są dodatkowe prace w tym opracowanie ekspertyzy przyrodniczej i pełnej inwentaryzacji zieleni. Jednym z istotnych akcentów dla zachowania otoczenia będzie parking terenowy w otoczeniu drzew.

Jeżeli tylko miasto otrzyma wyższe dofinansowanie z ministerstwa sportu i turystyki, to budowa hali widowiskowo-sportowej ruszy w ciągu najbliższych 2 lat. Według szacunków miasta, hala ma kosztować okolo 60 mln zł - magistrat ma zabezpieczone w budżecie 30 mln zł i liczy na dofinansowanie również w kwocie 30 mln zł. Niestety w ubiegłym roku ministerstwo poinformowało, że Gorzów może liczyć jedynie na 15 mln zł dofinansowania. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości