Wiadomości

Fajerwerki pod kontrolą [zdjęcia]

28 grudnia 2018, 14:16, red
fot. Lubuska policja
Sylwester już za kilka dni, więc wiele osób zaczyna kupować fajerwerki i petardy, aby hucznie świętować Nowy Rok. Dlatego też policjanci wraz ze strażą pożarną i strażą miejską kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków. Służby sprawdzają m.in. czy sprzedawane są one osobom pełnoletnim i trzeźwym oraz w jakich warunkach są przechowywane.

Corocznie w okresie świąteczno-noworocznym wiele osób zaopatruje się w różnego rodzaju materiały pirotechniczne. Wszystko po to, aby w sylwestrową noc hucznie pożegnać stary i powitać Nowy Rok. Niestety często wśród osób strzelających są dzieci i młodzież, która według prawa nie powinna mieć dostępu do wyrobów pirotechnicznych. Dlatego też policjanci wspólnie ze strażakami i strażnikami miejskimi kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków.

- Policjanci szczególną uwagę zwracają na to komu sprzedawane są fajerwerki, przypominając każdorazowo podczas kontroli, że za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności. Podczas działań funkcjonariusze sprawdzają także legalność pochodzenia fajerwerków, czy posiadają w instrukcję obsługi w języku polskim oraz unijny certyfikat. Ważnym punktem kontroli jest sprawdzenie warunków w jakich magazynowane są materiały pirotechniczne. Miejsca te powinny być suche, wyposażone w systemy wentylacyjne, gaśnice proszkowe, koc gaśniczy oraz tabliczki informacyjne – opowiada Mateusz Sławek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Służby przypominają osobom, które będą używać fajerwerków, aby robić to zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, które znajdują się w instrukcji obsługi. Z tą powinnyśmy się koniecznie zapoznać przed wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych. Pamiętajmy, że osobami uprawnionymi do ich używania są wyłącznie osoby pełnoletnie. Korzystanie z fajerwerków wymaga od nas 100% skupienia więc nie używajmy ich po wcześniejszym spożywaniu alkoholu. Ważne jest także, aby petard używać na otwartej przestrzeni, nie kierować ich w stronę innych osób i zachować bezpieczną odległość.

Fotoreportaż


1/6 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

1/6 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

2/6 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

2/6 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

3/6 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

3/6 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

4/6 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

4/6 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

5/6 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

5/6 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

6/6 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

6/6 Kontrole miejsc sprzedaży fajerwerków

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości