Wiadomości

Przejście dla pieszych na Kostrzyńskiej z sygnalizacją?

27 grudnia 2018, 11:00, red
fot. archiwum
Radna Koalicji Obywatelskiej złożyła interpelację do prezydenta Gorzowa w sprawie wprowadzenia sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy ul. Kostrzyńskiej w rejonie numerów 28-30. Miasto sygnalizacji świetlnej nie zamierza budować, ale pasy mają zostać lepiej oznakowane i doświetlone.

Radna Paulina Szymotowicz z Koalicji Obywatelskiej zwróciła się do prezydenta Gorzowa z prośbą o zamontowanie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy ul. Kostrzyńskiej w rejonie numerów 28-30. Jak wskazuje radna Szymotowicz po drugiej stronie ulicy znajdują się dwa przystanki komunikacji miejskiej, które obsługują pasażerów z pobliskich domków jednorodzinnych w okolicy ul. Tartacznej, Pontonierów czy Zwiadowców.

- Z uwagi na duże natężenie ruchu przy ul. Kostrzyńskiej oraz dość częste przekraczanie prędkości przez kierujących samochodami, wprowadzenie sygnalizacji świetlnej przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Warto byłoby wprowadzić inteligentne rozwiązanie polegające na spowolnieniu ruchu, które włączałoby czerwone światło przy przekroczeniu prędkości przez kierowców - tłumaczy Szymotowicz.

Jak się okazuje, miasto takiej inwestycji w ramach przebudowy ul. Kostrzyńskiej w ogóle nie miało w planach.

- Projektant ul. Kostrzyńskiej uznał, że montaż sygnalizacji świetlnej w tym miejscu nie jest potrzebny. Wskazane przejście nie jest zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły, a na przejściu nie odnotowano w ostatnich latach wypadków drogowych. Poza tym policja nie wskazywała żadnych problemów z bezpieczeństwem ruchu drogowego w tym miejscu. W dodatku luki czasowe pomiędzy pojazdami są na tyle duże, że piesi przekraczają jezdnię bez nadmiernych utrudnień, a natężenie ruchu pieszych nie jest znaczące - tłumaczy Agnieszka Surmacz, wiceprezydent Gorzowa.

Co prawda sygnalizacja świetlna nie powstanie, ale magistrat planuje zmiany na przejściu dla pieszych. Zostaną ustawione aktywne znaki z lampą ostrzegawczą, a jezdnia w tym miejscu zostanie poszerzona tak, aby powstał azyl (wysepka na środku jezdni, która ma ułatwiać pieszym przechodzenie przez ulicę). Dodatkowo zostaną zamontowane lampy LED-owe, które doświetlą pasy.

- Montaż sygnalizacji świetlnej skutkowałby koniecznością opracowania nowej dokumentacji projektowej, wstrzymaniem robót budowlanych przy ul. Kostrzyńskiej oraz wydaniem dodatkowych pieniędzy. Dlatego też propozycja budowy sygnalizacji świetlnej nie może zostać zrealizowana - podkreśla wiceprezydent Surmacz.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości