Skrzyżowanie w centrum odblokowane na święta

13 grudnia 2018, 17:15, ak
fot. archiwum
Prace na głównym skrzyżowaniu w centrum Gorzowa idą pełną parą. Wykonawca obiecuje, że do 21 grudnia zakończy roboty i odblokuje skrzyżowanie na czas Świąt Bożego Narodzenia, tak aby kierowcy mogli korzystać z dwóch jezdni.

Pod koniec listopada rozpoczął się najbardziej dający się we znaki kierowcom i pieszym etap przebudowy ul. Sikorskiego w Gorzowie. W ramach którego skrzyżowanie ul. Sikorskiego z Chrobrego zostało częściowo zamknięte, a sygnalizacja świetlna wyłączona. Natomiast ruch został przeniesiony z prawej jezdni na lewą po tymczasowej nawierzchni, która powstała w pasie między jezdniami. A sam ruch pojazdów na lewej jezdni odbywa się dwukierunkowo na odcinku od biurowca Titanic do Arsenału - przy Arsenale następuje powrót na prawą jezdnię.

Według najnowszych zapowiedzi firmy Trakcja PRKil S.A. obecne prace na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Chrobrego mają zakończyć się w piątek 21 grudnia. Wówczas wykonawca odda do użytku wyłączoną część skrzyżowania, tak aby na czas Świąt Bożego Narodzenia nie było utrudnień w samym centrum Gorzowa i aby ruch odbywał się dwoma jezdniami. Po świętach firma przystąpi do kolejnych prac i roboty przeniosą się na drugi pas ruchu, co oznacza ponowne utrudnienia w centrum miasta i kolejną zmianę organizacji ruchu.

W ramach prac zaplanowano zmianę geometrii skrzyżowania oraz przebudowę sygnalizacji świetlnej, która zostanie wyposażona w nową strategię sterowania ruchem.

Nowa sygnalizacja będzie akomodacyjna (czyli taka która dopasowuje się do natężenia ruchu) z priorytetem dla tramwajów. Z kolei światło zielone dla pieszych będzie zapalało się po naciśnięciu przycisku. Czas światła zielonego dla pieszych zostanie dostosowany do długości przejść i będzie wynosił od 20 do 59 sekund.

Istotną zmianą jest przede wszystkim to, że przejście dla pieszych przy ul. Chrobrego po przebudowie skrzyżowania zostanie wyposażone w azyl dla pieszych przy torowisku tramwajowym. Tam zostaną ustawione dodatkowe sygnalizatory dla pieszych. To wszystko pozwoli na wyznaczenie dwóch oddzielnych przejść i pokonywanie jezdni w ul. Chrobrego w dwóch cyklach z zatrzymaniem na bezpiecznym azylu.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości