Miasto wzięło 200 mln zł kredytu

11 grudnia 2018, 11:45, red
fot. archiwum
Na początku grudnia prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kredyt w wysokości 200 mln zł. Pieniądze pokryją potrzeby inwestycyjne miasta w najbliższych latach.

Na zaciągnięcie 200-milionowego kredytu jeszcze w listopadzie zgodzili się radni Rady Miasta. Pożyczki udzielił Europejski bank Inwestycyjny. To bank, którego właścicielami są państwa członkowskie Unii Europejskiej, a jego celem jest zwiększanie potencjału w zakresie zatrudnienia i wzrostu gospodarczego, wspieranie działań w dziedzinie klimatu i wspierania polityki unijnej poza granicami Unii Europejskiej.

Umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym prezydent Jacek Wójcicki podpisał w poniedziałek 3 grudnia. Możliwość kredytu w tym banku to zdaniem prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego dobry sygnał o stanie miejskich finansów.

- Europejski Bank Inwestycyjny daje pieniądze stabilnym i silnym samorządom. Cieszymy się więc z tego. Gorzów za mojego poprzednika dwukrotnie ubiegał się o ten kredyt i dostawał negatywną odpowiedź. Natomiast my dostaliśmy pozytywną opinię – komentuje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Pieniądze zostaną przeznaczone na wkład własny do obecnych i przyszłych projektów realizowanych z funduszy europejskich. To kontynuacja przebudowy systemu komunikacyjnego, w tym budowa centrum przesiadkowego czy nowej linii tramwajowej na Górczyn, ale też m.in. budowa Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu czy nawet hali sportowej. Na początku roku prezydent ma przedstawić zmodyfikowany Wieloletni Plan Inwestycyjny.

Pierwszą transzę miasto otrzyma jeszcze w tym roku. Kredyt jest udzielony na 25 lat, a jego miesięczne oprocentowanie składa się ze stawki Wibor 3M oraz marży 0,362 proc. Obecnie miasto jest zadłużone na ok. 114 mln zł. Po uzyskaniu kredytu to zadłużenie będzie wynosić ok. 300 mln zł.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości